6 İslam ülkesine ABD yasağı başlıyor

ABD Yüksek Mahkemesi, federal mahkemelerin daha önce iki kez ‘yürütmeyi durdurma’ kararı verdiği seyahat yasağını gözden geçirme kararı aldı.
 Yüksek Mahkeme, ABD Başkanı Donald Trump’ın başkanlık özel yetkisini kullanarak çıkardığı ve genel olarak Müslüman ülkelere yönelik seyahat yasağının genel hatlarıyla yürürlüğe konmasına da izin verdi. ABD’de Yüksek Mahkeme, Başkan Donald Trump’ın Ekim ayında imzaladığı seyahat yasağını gözden geçirme kararı aldı. Mahkeme İran, Libya, Somali, Sudan, Suriye ve Yemen vatandaşlarına yönelik vize ve seyahat yasağının kısmen uygulanmasına izin verildi. Karar, Trump yönetimi tarafından ‘zafer’ olarak yorumlandı.

IRAK KAPSAMDAN ÇIKARILDI

Başkan Donald Trump, geçen yıl yapılan seçimlerden hemen sonra İran, Somali, Sudan, Irak, Libya, Suriye ve Yemen vatandaşlarının ABD’ye üç ay boyunca girmesini yasaklayan bir kararname imzalamıştı. Düzenlemenin yargı tarafından durdurulmasının ardından tasarı tekrar hazırlanmış, Irak vize yasağı uygulanacak ülkeler arasından çıkarılmıştı.


Yasak kapsamında 90 gün boyunca söz konusu ülkelerden ABD’ye yönelik ziyaretlerde seyahat kısıtlamaları getirilmesi planlanıyor.

Yüksek Mahkeme’nin vize yasağının kısmen uygulamaya geçmesine yönelik iznine rağmen, konuya ilişkin davanın görülmeye devam edeceği belirtildi. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ