15 milyon doz Covid-19 aşısı çöpe gitti

Amerikalı ilaç şirketi Johnson & Johnson tarafından geliştirilen yeni tip koronavirüs aşısının üretiminde büyük bir skandala imza atıldı. Bileşenlerin karıştırılması sebebiyle 15 milyon doz aşının kullanılamaz hâle gelerek imha edildiği ortaya çıktı.


İlk olarak 1 Aralık 2019’da Çin’i Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve şu ana kadar 129 milyon 495 bin kişiye bulaşan yeni tip koronavirüs (Covid-19) karşı amansız bir mücadele verilirken, aşılara dair her gün yeni bir iddia ortaya atılıyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Johnson & Johnson firmasının geliştirdiği Covid-19’a karşı geliştirdiği aşı hakkındaki yan etki haberlerinin akabinde bu kez üretim tesisinde skandala imza atıldığı ortaya çıktı.


ABD’nin önde gelen gazetelerinden The New York Times’ın haberine göre Baltimore şehrinde Emergent BioSolutions tarafından koronavirüs aşıları için bileşenlerin üretildiği fabrikada, milyonlarca doz aşı kalite kontrol testini geçemedi. Bunun gerekçesi ise daha sonra ortaya çıktı.

BİLEŞENLER KARIŞTIRILDI

Tesiste hem AstraZeneca hem de Johnson & Johnson aşıları için üretim yapılırken, tek dozluk Johnson & Johnson aşılarının bileşenleri karıştırıldı.

Johnson & Johnson aşıları kullanılamaz hâle gelirken, 15 milyon doz aşının imha edildiği öğrenildi.

YIL SONU HEDEFİ 1 MİLYAR DOZ

Johnson & Johnson’dan yapılan açıklamada, yaşanan sıkıntıya rağmen mayıs ayının sonuna kadar 100 milyon doz aşı üretme hedefinin tutturulacağı belirtildi.

Şirketin 2021 yılı sonuna kadar üretmeyi planladığı doz miktarı ise 1 milyar doz olarak duyurulmuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ