14 AB ülkesi, Akdeniz’deki mültecileri paylaşmayı kabul etti

Avrupa Birliği’ne (AB) üye 14 ülke, Akdeniz’de kurtarılan mültecilerin paylaşılması için Almanya ve Fransa tarafından önerilen ‘dayanışma mekanizmasını’ kabul etti.
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 28 üye ülkenin dış ve içişleri bakanlarını bir araya getiren Paris’teki zirvenin sonucunu kamuoyuna duyurdu. Macron 14 ülkeden sekizinin de yeni mekanizmaya ‘aktif’ katılım sözü verdiğini belirtti.


DW Türkçe’nin haberine göre Reuters, Fransız hükümet çevrelerine dayandırdığı haberinde bu 8 ülkenin Almanya ve Fransa’nın yanı sıra Portekiz, İrlanda, Finlandiya, Litvanya, Hırvatistan ve Lüksemburg olduğunu duyurdu.

Macron Paris’te yaptığı açıklamada diğer ülkeleri de Akdeniz’de kurtarılan sığınmacıların paylaşımıyla ilgili mekanizmaya katmak için adımlar atacaklarını söyledi.

İtalya ve Malta mülteci istemiyor

Öneriye karşı çıkan ülkelerin başında İtalya geliyor. Roma, Akdeniz’de sığınmacıları kurtarma gemilerinin limanlarına yanaşmasına izin vermiyor. İtalya ve Malta geçen hafta Finlandiya’daki AB içişleri bakanları zirvesinde söz konusu öneriyi reddetmişti. İtalya İçişleri Bakanı Matteo Salvini Paris’teki zirveye de katılmadı.

Macron zirve öncesinde de Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi ve Uluslararası Göç Örgütü Başkanı Antonio Vitorino ile bir araya geldi. Grandi ve Vitorino zirvede alınan kararı memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, “Bu durumda ortak hareket edilmesi herkesin çıkarınadır” açıklaması yaptı.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas da Paris’teki zirve öncesinde yaptığı açıklamada yeterli sayıda ülkenin katılım göstermesi halinde AB’nin Akdeniz’deki kurtarma girişimlerine uyguladığı blokajın kaldırılabileceğini söylemişti. Maas İtalya ve Malta’nın sığınmacı yükünün azaltılması için ise Avrupa iltica sisteminin değişmesi gerektiğini belirtmişti.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER DÜNYA HABERLERİ