Tek şarjla 498 kilometre!

Tanıtımının yapıldığı gün 200 bin rezervasyona ulaşan aracın tüm müşterilerine ulaşması 2018 yılı sonlarına doğru olacak.
Tesla şirketi kurucusu ve CEO’su Elon Musk’ın 2016 Mart ayında tanıttığı Model 3 geçtiğimiz ay müşterilere teslim edilmeye başladı. Model S ve X’deki hedefleri kitleden farklı olarak Tesla, Model 3 ile orta segment müşterilerini hedefliyor. Elektrikli araba sektörünün öncülüğünü yapmakta olan şirket, son modelleri ile pastadaki payını genişletmeyi planlıyor.

Model 3 uzun ve kısa menzilli iki farklı seçenek olarak mevcut. Kısa menzilli olarak adlandırılan versiyon 354 kilometrelik menzil, 5,6 saniyelik 0-100 ve saatte 209 kilometre maksimum sürat değerlerine sahip. Uzun versiyondaysa bu değerler 498 km/s menzil, 5,1 saniyelik 0-100 ve maksimum 225 km/s hız olarak değişiklik gösteriyor.

Otopilot için 5 bin dolar


Tüm Model 3’ler 15 inç büyüklüğünde dokunmatik ekran, çift bölge klima, otonom sürüş için gereken donanım (sekiz kamera, radar, 12 sensör), çarpışma uyarı ve otonom acil fren sistemi gibi parçalara standart olarak sahip. Ek olarak, kullanıcılar 5 bin dolar ek ücret ödeyerek otopilot özelliğine sahip olabiliyor.

Kısa menzilli versiyonu 33 bin, uzun menzilli versiyonuysa 44 bin dolardan satışa sunulan Model 3’ün bekleme sırası ise uzun. Tanıtımının yapıldığı gün 200 bin rezervasyona ulaşan aracın tüm müşterilerine ulaşması 2018 yılı sonlarına doğru olacağı tahmin ediliyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER BİLİM & TEKNOLOJİ HABERLERİ