SpaceX'in ilk insanlı uçuşu başarılı şekilde gerçekleşti

Elon Musk’un şirketi SpaceX’in dünya yörüngesine gönderdiği ilk insanlı uzay mekiği başarıyla fırlatıldı. Uzay aracının Çarşamba günkü seferi hava koşulları nedeniyle geri sayımın tamamlanmasına 16 dakika kala durdurulmuştu.
SpaceX’in, Crew Dragon isimli uzay mekiği fırlatıldı. İlk insanlı uçuş denemesi olan fırlatma SpaceX ve NASA ortaklığı ile gerçekleştirildi. Bu tarihi anı canlı izlemek isteyenler için ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından yayınlanan canlı yayına kilitlendi.

SpaceX’in “Crew Dragon” isimli uzay mekiğiyle ilk insanlı uçuş denemesi, Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden ABD doğu saati ile 15.22’de gerçekleştirildi. Türkiye saatine göre ise 22:22’de fırlatıldı.

Florida’nın Kennedy Uzay Merkezi’nden yapılan “Crew Dragon” isimli deneme uçuşuyla birlikte ABD topraklarından 9 yıl sonra ilk defa uzaya astronot gönderilmiş oldu. 


İş adamı Elon Musk'ın sahibi olduğu Kaliforniya merkezli SpaceX firması, Crew Dragon kapsülünü inşa ve test etmek için 6 yıl çaba harcadı.

İnsanlı uçuşu gerçekleştirme projesi için NASA'dan 3 milyar doların üzerinde bir bütçe alan SpaceX, bugün yapılan başarılı test uçuşu ile uzay endüstrisi için atacağı diğer adımlar için güven tazeledi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER BİLİM & TEKNOLOJİ HABERLERİ