Samsung, süper hızlı akıllı telefonlar için tarih verdi

Akıllı telefonların performansını ikiye katlayacak olan UFS 3.0 teknolojisi, 2019 yılında devreye girecek.
Webtekno'da yer alan habere göre akıllı telefonlarda ve tabletlerde veri transfer hızlarının en tepe seviyesi olan UFS teknolojisi, 3.0 standardıyla 2019'da geliyor.


UFS standardı, şu an bilindik bütün akıllı telefonlarda işletim sisteminden fotoğraflara ve videolara kadar her birim için kullanılan depolama standardı.

Şu an 2.1 sürümüyle bütün telefonlarda bulunan bu teknoloji, Samsung'un elinde yeniden hayat buldu. 3D Nand teknolojisiyle desteklenen UFS 3.0 ile birlikte depolama birimlerinin boyutu ve alanı sabit kalacak.

Buna karşın yazma ve okuma hızları tam iki katına çıkacak. Böylece akıllı telefonlarda 1.9GB/s okuma / 400MB/s yazma hızlarına erişilebilecek.

 Daha önce bu teknolojiyle ilgili çalışmalar hakkında detaylı bilgiler paylaşan Samsung, gerçekleştirdiği sunumla birlikte net olmasa da tarih bilgisi de paylaştı. Buna göre yeni çipler üç farklı varyantla gelecek.

128/256 ve 512GB depolama alanı sunacak olan çipler, 2019 yılında karşımızda olacak. 1 TB'lık varyantın ise 2021 yılında karşımıza çıkması bekleniyor.

2020 yılında is LPDDR5 RAM standardıyla yeni bir çığır açılacak. Samsung'un akıllı telefonlarda şu an 25 GB/S olan bant genişliğini 51.2 GB/S seviyelerine çekeceği bu RAM teknolojisi, iki kat daha hızlı bir önbellek performansının yanında yüzde 20'de efektif güç kullanımı sunacak. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER BİLİM & TEKNOLOJİ HABERLERİ