InSight Mars’tan hava durumu bildiriyor: Kış hayli sert geçiyor!

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA), geçen kasım ayında Mars’a indirdiği keşif aracı InSight, çalışmalarına devam ediyor.
Gelişmiş bilimsel ekipmanlarla donatılan uzay aracı, Kızıl Gezegen’den günlük hava durumu raporları göndermeye başladı.

Donanım Haber’de yer alan bilgilere göre, NASA’nın InSight görevindeki amaçlarından birisi Mars’ın tektonik yapısını incelemek. InSight bu doğrultuda geçen aralık ayında gezegenin yüzeyine gelişmiş bir sismometre yerleştirmişti.
Bu sismometre o kadar hassas ki gezegendeki rüzgar esintileri bile ölçümlerde hatalara sebep olabiliyor. NASA’lı bilim insanları bu yüzden Kızıl Gezegen’deki hava durumunu sürekli ölçmek istiyor.

Günlük raporlar, NASA’nın sitesinde

NASA’nın internet sitesinden yayınlanan günlük raporlarda, hava sıcaklıkları rüzgar hızı ve atmosfer basıncı görülebiliyor. Veriler, InSight’ın iniş yaptığı bölge olan Elysium Planitia’ya ait. NASA, 11 Şubat’tan itibaren verileri yayınlamaya başlamış.Örneğin 14 Şubat’ta Mars’taki ortalama hava sıcaklığı -64 santigrad derece olarak kayıtlara geçmiş. Minimum sıcaklık -95 derece, maksimum ise -15 derece ölçülmüş. Rüzgar hızları ise saatte maksimum 60 kilometreye kadar ulaşmış. Son olarak atmosfer basıncı da ortalama 721,7 pascal olarak belirtiliyor.

InSight görevinin meteorolojik sensörlerinden sorumlu NASA araştırmacısı Don Banfield, “InSight gözlem aracı Mars ekvatoruna çok yakın bir konumda bulunuyor. Dolayısıyla InSight’ın iniş bölgesinde şu anda kış hakim.” diyor. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER BİLİM & TEKNOLOJİ HABERLERİ