İlk psikopat yapay zeka Norman!

Dünyayı gelecekte insanlığı yok etmeye tasarlanmış yapay zekaya sahip robotların ele geçireceği distopyasında ilk adım atıldı.


Bilim adamları, Norman adını verdikleri ve psikopat olarak eğittikleri, kötü niyetli bir yapay zeka robotu üretti. 

ABD'deki ABD’deki Massachusetts Institute of Technology (MIT) Üniversitesi çalışanı bir grup araştırmacı, Norman'ı 'psikopatça' davranışlar sergilemek üzere kurguladı ve üretti. 


Norman'ın çiplerine, korku filmi 'Sapık'ın (Psycho) sahneler yüklendi ve daha sonra Norman çok bilinen Rorschach testine tabi tutuldu. 

Testin sonuçlarına göre, Norman içinde çiçekler bulunan bir vazo resminde, bir adamın silahla öldürüldüğü imajını görüntüledi. Yine testin devamında, sıradan bir yapay zekanın 'gökyüzünde şemsiye' olarak gördüğü şeyi Norman, 'çığlık atan eşinin önünde vurularak öldürülen bir adam' olarak yorumladı.

Bir diğer görselde ise, Norman, yine standart bir yapay zekanın 'birarada bulunan çift' olarak algıladığı görüntüyü, 'hamile bir kadının yüksek bir binadan düşmesi' olarak gördüğünü söyledi.

Norman’ın yapay zekaya sunulan verilerin sonucu nasıl etkilediğini görmek amacıyla yaratıldığı belirtiliyor.Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER BİLİM & TEKNOLOJİ HABERLERİ