​Facebook'tan 'geçmişi temizle' özelliği

Sosyal medya devi Facebook, bıraktığınız izleri silmenizi sağlayacak 'geçmişi temizle' özelliğini kullanıma sunacak.
Konuya ilişkin açıklamayı şirketin finans şefi David Wehner yaptı . Sosyal ağ, özelliğin duyurusunu geçtiğimiz yıl mayıs ayında düzenlediği F8 konferansında gerçekleştirmişti. Mark Zuckerberg, söz konusu özelliği şu şekilde tanımlamıştı:


“Facebook’taki tarama geçmişi temizlemenizi sağlayacak basit bir kontrol. Tıkladığınız her şeyi, ziyaret ettiğiniz her şeyi rahatlıkla silebileceksiniz.”

Facebook’un diğer sitelerle paylaştığı kullanıcı bilgilerinin kontrol edilebilmesi ve Facebook hesabıyla erişilen diğer site ve uygulamaların listesinin açık bir şekilde görülebilmesi de yoğun şekilde talep edilen özellikler arasında bulunuyor.

Son yıllarda patlayan ve merkezinde Facebook’un bulunduğu gizlilik skandalları, bu taleplerin ortaya çıkmasına yol açan faktörler olarak göze çarpıyor.

Geçmişi temizleme imkanının kullanıcılar ve gizlilik savunucuları tarafından memnuniyetle karşılanacağını görmek çok zor değil. Bu özellik, kullanıcıların Facebook’ta karşılaştıkları reklamları da değiştirme potansiyeli taşıyor.

Kullanıcılar geçmişlerini temizleyeceği için reklamlarda hedefleme yapmanın eskisi kadar kolay olmayacağı belirtiliyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER BİLİM & TEKNOLOJİ HABERLERİ