Dünya'nın yörüngesinde yeni bir Ay var!

Bilim insanların araştırmaları her geçen gün yeni bilgileri gün yüzüne çıkarıyor.


Astronomlar, geçici olarak Dünya'nın yörüngesine giren bir nesnenin, tıpkı daha ünlü ve daha büyük olan Ay gibi bizimle Güneş'in etrafında döndüğünü duyurdu.

Uluslararası Astronomi Birliği'ne (IAU) bağlı, uzayda keşfedilen nesneleri kataloglayan ve isimlendiren Küçük Gezegen Merkezi (MPC), yeni nesneye "2020 CD3" ismini verdi.

ABD, Arizona'daki Catalina Uzay Araştırması'ndan (Catalina Sky Survey) astronomlar yeni nesneyi 15 Şubat'ta tespit etti. Gökcisminin takip eden günlerde yeniden gözlemlenmesi, astronomların bu nesneye dair daha fazla bilgi toplamasına imkan tanıdı.

Bu süreçte onu bulan astronomlar, nesnenin Dünya'nın etrafında dolaştığı esnada ayrıntılı fotoğraflarını toplayabildi.

İncelemelere göre cismin çapı 1,9'la 3,5 metre arasında gibi görünüyor. "Mini ayın" kaşifleri, gökcisminin karbon bakımından zengin göktaşlarını düşündüren belirli bir parlaklığı olduğunu ifade ediyor.

Henüz yeni keşfedilmiş olsa da göktaşının Dünya'nın çekimine üç yıl önce kapılarak yörüngeye girdiği düşünülüyor. Yörünge simülasyonlarını gerçekleştiren astronom Tony Dunn, 2020 CD3'ü keşfeden astronomların verilerini kullanarak bu sonuca ulaştı.

Independent Türkçe'nin aktardığına göre, yeni keşfedilen nesnenin varlığına ve Dünya'nın çekimine kapıldığına dair resmi doğrulama, MPC'nin gökcismini "Geçici Süreyle Yakalanmış Nesne" kategorisine sokması ve bir isim vermesiyle 25 Şubat'ta yapıldı.

MPC astronomlara göndermek üzere kaleme aldığı bir bildirimde gözlem ve hesaplamaların gökcisminin "geçici süreyle Dünya'ya bağlandığını" gösterdiğini şöyle yazdı:

"Güneş kaynaklı ışınım (radyasyon) basıncından kaynaklanan yörünge bozulmasına ya da bilinen yapay bir objeyle bağlantısına dair herhangi bir kanıta ulaşılamadı. İleri gözlemlerin ve dinamiğe dair araştırmaların devam etmesi şiddetle desteklenmektedir."

Astronomlar şimdiye dek sayısız göktaşını saptayıp takip etmiş olsa da 2020 CD3 Dünya'nın yörüngesine girdiği bilinen ikinci gökcismi oldu. "2006 RH120" isimli ilk nesneyse yine aynı kurumdaki bilim insanları tarafından saptanmıştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER BİLİM & TEKNOLOJİ HABERLERİ