Cep telefonlarının ömrünü azaltan 11 hata

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte cep telefonları artık hayatımızın vazgeçilmezi oldu.
Ancak cep telefonu kullanımıyla ilgili doğru bilinen yanlışlar da çok. Telefonun kullanımında yapılan pek çok hata telefonun ömrünü de etkiliyor.

Webtekno'da ise cep telefonlarının daha uzun süre ve daha yüksek performansla kullanılmasını sağlayacak tavsiyelere yer verilerek yapılan 11 hata paylaşılıyor:

'Kendin yap' uygulamaları
Youtube'da ya da başka bir kaynakta gördüğümüz "life hack" ya da "kendin yap" videolarına hepimiz özeniyoruz. Güvenilir olmayan kaynaklardan gelen bazı tavsiyeler ise telefonların görsel açıdan ya da performans olarak zarar görmesine sebep olabiliyor. 

Güneşin altında bırakmakTelefonu ısınacağı bir yere bırakmanın sonuçları oldukça can sıkıcı olabiliyor. Batarya ısınmayı pek seven bir parça değil, üstelik aşırı ısınma performansta da düşüşe neden oluyor. Zaman zaman sistem çiplerinin bile zarar gördüğü de biliniyor.

Dikkatsiz şarj
Telefonu sertçe ve dikkatsizce şarja takmak, şarj bağlantılarını önemsemeden yapmak gibi bazı hareketler hem telefonun şarj girişine hem de şarj aletine zarar veriyor. 

Telefona uygun olmayan program kullanmakGüncellemeleri yapmamak ya da güvenilir olmayan kaynaklardan farklı sürümler indirmek telefona oldukça büyük zararlar verebiliyor. Bu zararlar arasında performans kaybı, hatalı çalışmalar, kapanma sorunları ve kimlik bilgilerinin çalınması gibi ciddi problemler de yer alıyor. 

Telefonun içini temizlememekTelefonların pek çoğu artık tek parça halinde gelse de, içini açabildiğiniz bir telefona sahipseniz belli sürelerde bir cihazın içini temizleyin. Toz ve kir, parçaların verimli çalışmalarını engeller. "Ben beceremem" diyorsanız bir profesyonelden ya da bu işlerden anlayan bir arkadaşınızdan yardım alabilirsiniz. 

Sokakta telefon elde gezmekElde duran bir telefonun düşmesi, cepte duran bir telefondan çok daha kolaydır. Ayrıca çalınan telefonların büyük kısmı da kapkaç ile telefonu elinde tutan kişilerden çalınan telefonlardır. 

Çantaya korumasız şekilde koymakTelefon kılıfları sadece görsellik anlamında işe yaramıyorlar. Telefonların çantanın içinde biriken toz ve kirden korumak, anahtar gibi sert cisimlerin telefonu çizmesini engellemek için gerekliler.

Orijinal bataryayı yan sanayi ürünle değiştirmekTelefonun kendi orijinal bataryasını kullanmıyorsanız telefonunuzun ömrü epey kısalacaktır. Ayrıca kalitesiz bataryalar çok daha çabuk ısınır ve çok daha verimsiz çalışır.

Sahte ürünler kullanmakKulaklıklar ve şarj aletleri gibi telefon ürünlerini kullanırken kalitesiz ve çakma ürünler kullanmanın sonucunda telefonlar zarar görüyor. Bunun sebebi yanlış veya farklı üretilen bu ürünlerin elektriği ve akımları doğru şekilde iletememeleri.

Telefon girişlerini temizlemeniz
Telefonu temizlemek önemli, ancak bunu ya bir profesyonelden yardım alarak yapın, ya da tavsiye edilen yöntemleri uygulayarak. Telefonun içine bir şey sokmamaya da özen gösterin, büyük ihtimalle kaş yaparken göz çıkarmanıza ve soketlerin bozulmasına sebep olacaktır. 

Arka cebe koymak

 

Arka cepte duran telefonlar daha kolay çalınır. Bununla beraber, esas problem arka cepte duran, özellikle de ince olan, telefonların kıvrılması ve bükülmesi. Arka cepte duran telefonlar otururken hasar görmeye de oldukça açık.  
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER BİLİM & TEKNOLOJİ HABERLERİ