Bu bilgisayar, saniyede 1 kentilyon işlem yapabilecek

ABD hükümetinin desteklediği Illinois eyaletindeki bir laboratuvarda ülkenin en hızlı bilgisayarı geliştiriliyor. Aurora adlı bu süper bilgisayar, saniyede tam 1 kentilyon (1.000.000.000.000.000.000) işlem yapabilme becerisine sahip.
Webtekno’da yer alan habere göre, devasa makine, Argonne Ulusal Laboratuvarı’nda kullanılacak. Bilgisayarın, kompleks sistemlerin simülasyonundan yapay zeka işletmeye ve bilimsel araştırmalara yardımcı olmaya kadar çeşitli görevleri var.

Araç simülasyonlarında kullanılacak

Süper bilgisayarlar normal şartlar altında çok pahalı, çok tehlikeli ya da gerçekleştirmesi imkansız olan deneyleri simüle edebilmeleri amacıyla üretiliyor. Örneğin iki arabanın muhtemel çarpışmasını simüle etmek, arabaları gerçekten çarpıştırmaktan daha ucuz ve daha güvenli. Ayrıca evrende gözlemlenemeyen bölgeler hakkında hesaplamalar yapmak da mümkün.
Enerji araştırmaları için fırsat

Enerji araştırmaları ise işin bambaşka bir boyutu. Herkes milyonlarca dolar harcayıp da kendine küçük bir test kara deliği oluşturamıyor. Böyle deneyler için de süper bilgisayarların oluşturduğu ve matematiksel olarak çok sayıda işlemin bir arada gerçekleştirildiği sistemler daha kolay çalışmalar yapmayı sağlıyor.

ABD’nin en hızlı cihazı olacak

Intel çalışanı Alan Gara, yapıldığında cihazın ülkedeki en hızlı makine olacağına emin. Şu andaki en hızlı işlem yapan süper bilgisayar, Aurora’nın ancak 5’te 1’i işlem kapasitesine sahip. Özetle, 1 milyar dizüstü bilgisayar aynı anda aynı amaçla çalıştığını düşünün.

200 sunucu dolabı dolduracak kadar donanıma sahip olacağı bilinen Aurora, sıvı ile soğutulacak. Kablolar da özel olarak hazırlanmış durumda ve sistemin kabloları 200 gigabit/saniye veri taşıyabilecek.

Cray tarafından üretilecek olan bu muhteşem cihaz, 2021 yılında teslim edilecek. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER BİLİM & TEKNOLOJİ HABERLERİ