Apple, IOS 12'ye gizli takip işlevi eklemiş!

Birçok akıllı telefona kıyasla daha güvenli olduğu gerekçesiyle satın alınan iPhone telefonların işletim sistemi İOS 12'ye gizlice takip işlevi yerleştirildiği ortaya çıktı.Kullanıcıların bilgisi dışında eklenen takip işlevi sayesinde, son konuşmalar, yazışmalar ve e-maillerle ilgili bilgiler iPhone merkezine aktarılacak. 


'Güven derecelendirme unsuru' olarak tanımlanan ve kullanıcılardan habersiz yerleştirilen işlevle ilgili bir haber yayımlayan İngiliz The Independent Gazetesi, Apple'ın gizlilik politikasında değişikliğe gittiğini ve bunu 'dolandırıcılıkla mücadele' adı altında yaptığını duyurdu.

Habere göre, dolandırıcılıkla mücadele amacıyla ‘güven sıralaması' kullanıcıların çağrılarının ve e-postalarının sayısına göre oluşturulacak. 

Gazete, Apple'ın yenilenen güncelleme metnindeki bilgiyi okuyucularla paylaştı ve şu bilgiye yer verdi:

"Satın alımlarda dolandırıcılığın fark edilmesi ve önüne geçilmesi için, giden ve gelen çağrıların, ayrıca gönderilen ve alınan e-postaların yaklaşık sayısını güven sıralamasını oluşturmak için kullanarak, cihazınızı nasıl kullandığınıza dair bilgileri uygulayacağız."

Buna karşın, söz konusu değişikliklerin dolandırıcılığı ne şekilde önleyeceğini gösteren somut örnekler verilmedi.

Sputnik’in aktardığına göre, gazete ayrıca şirketin değişen gizlilik politikasında daha geniş ve çarpık bir şekilde yorumlanabilecek ifadelerin varlığına dikkat çekti. The Independent, Apple'dan bu konuda henüz bir yorum yapılmadığı bilgisine de yer verdi.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER BİLİM & TEKNOLOJİ HABERLERİ