Apple: Facebook'un izleme araçlarını kapatıyoruz

Apple, IOS ve Mac işletim sisteminin yeni versiyonunda, Facebook'un kullanıcıları izlemesini engelleyeceklerini duyurdu. Apple'ın Yazılım Şefi Craig Federighi, "Bu araçları kapatıyoruz" dedi.
Apple, IOS ve Mac işletim sisteminin yeni versiyonunda Facebook’un internet kullanıcılarını takip etmek için kullandığı araçları etkisiz hale getirmeye çalışacağını açıkladı.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Apple’ın Yazılım Şefi Craig Federighi, şirketin düzenlediği bir konferansta “Bu araçları kapatıyoruz” dedi ve Apple’ın internet tarayıcısı Safari’nin Facebook’un faaliyetlerini izleyebilmesi için kullanıcıların onayını alacağını vurguladı.

Apple’ın Yönetim Kurulu Başkanı Tim Cook, Facebook’un uygulamalarını “mahremiyetin işgali” diye tanımlamış, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ise bu yorumu “düşünmeden edilmiş bir söz” diye tanımlamıştı.


Federighi California’da düzenlenen konferansta Facebook’un insanları fark etmeden izlemeye devam ettiğini belirtti.

Federighi, “Bütün bunları gördük. Şu beğenme, paylaşma düğmeleri ve yorum alanları. Tıklasanız da tıklamasanız da bunların sizi izleyebileceği anlaşıldı” diye konuştu.

Federighi, daha sonra önündeki ekrana dönüp Safari’deki “Facebook.com’un cookie kullanıp, veri toplamasına izin vermek istiyor musunuz” uyarısını gösterdi.

‘ŞAŞIRTICI DERECEDE KÖKLÜ DEĞİŞİKLİKLER’

Apple’ın hamlesini övgüyle karşılayan internet güvenlik uzmanı Kevin Beaumont “Apple tarayıcının nasıl çalıştığı konusunda köklü bir değişiklik yapıyor ve bunlar daha fazla mahremiyet sağlayabilecek şaşırtıcı derecede güçlü değişiklikler” dedi.

Apple ayrıca MacOs Mojave’nin de reklam verenlerin kullandığı “parmak izi alma” diye adlandırılan yöntemle mücadele etmeye çalışacağını belirtti. Bu yöntemle reklam verenler cookieleri silen kullanıcıları da izlemeye çalışıyor.

‘ŞİRKETLERİN BİLGİ TOPLAMASI ZORLAŞACAK’

Apple bununla, kullanılan bilgisayar hakkında internet sitelerine daha az bilgi vererek mücadele edecek. Federighi “Sonuç olarak Mac bilgisayarınız, herkesin bilgisayarı gibi olacak ve şirketlerin sizin cihazınıza ait bilgileri toplaması çok daha zorlaşacak” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER BİLİM & TEKNOLOJİ HABERLERİ