AKP'den Afrin operasyonu için sosyal medya devlerine uyarı

Afrin Operasyonu'na ilişkin AKP hükümeti istemediği bilgilerin ortaya çıkmasını engellemek amacıyla sosyal medya devlerine uyarı ve içerik kaldırma taleplerini ilettiği ortaya çıktı.
AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Afrin'de başlattığı operasyon sonrasında PYD içerikleri için eş zamanlı olarak Twitter, Facebook ve YouTube’u ‘içerik kaldırma’ konusunda uyarılarda bulunulduğu ortaya çıktı. 

Habertürk’ten Bülent Aydemir’in haberine göre Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), harekata dair kara propaganda ya da suç içerikli paylaşımları sıkı takibe aldı.Reklam
Sosyal ağları izleyen BTK, tespit edilen kişisel hesapları ve kullanıcılarını başsavcılığa bildiriyor.


Başbakanlık kararıyla Twitter, Facebook ve Youtube’daki suçlamaya konu içerikler engelleniyor, erişime kapatılıyor, yayılması önleniyor.

Başsavcılık, kullanıcısı belirlenen hesaplarla ilgili hukuki işlem yapıyor. Hesaplar engellendikten sonra yasa gereği 24 saat içinde mahkemeden karar çıkarılıyor.

DEVLERE UYARI

Türkiye’nin Facebook, Twitter ve Youtube’u da içerik kaldırma konusunda uyarıldığı belirtildi.

Bir yetkili şunları anlattı: “Zararlı, sakıncalı, yalan, manipülatif içerikler hemen kaldırılmazsa geniş kitlelere yayılmasının önüne geçmekte geç kalınabiliyor. Bu nedenle çok hızlı ve proaktif davranıyoruz.”

Öte yandan askeri kaynaklar da sosyal medyada TSK unsurları hakkında silah-teçhizat, üs bölgesi ya da diğer detaylar hakkında bilgi paylaşılmaması konusunda uyarıyor. TSK bu tür bilgilerin PYD tarafından kullanılma riskinden kaygılanıyor.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER BİLİM & TEKNOLOJİ HABERLERİ