5G dönemi: Telefonlar ne zaman gelecek, fiyatlar nasıl olacak?

Süper hızlı 5G mobil internet bağlantısı yakında her ülkede yaygınlaşacak. Yeni hız teknolojisi ile birlite akıllı telefon üreticileri de yeni çıkaracağı modelleri buna göre güncelliyor.5G destekli ilk telefon perşembe günü Çin’in başkenti Pekin’de tanıtılacak. Asya’da ciddi bir pazar payı olan Xiaomi’nin Mi Mix 3 modelinde kullanılacak olan bu teknoloji ilk kez test edilmiş olacak.


Ve tüm yeni teknolojilerden bildiğimiz üzere ilk modeller ucuz olmayacak.

BBC Türkçe’nin haberine göre, yeni nesil telefonların çok daha karmaşık bir antene, yeni bir çip veya beyne ve daha fazla enerji tüketecek 5G hizmetlerini yönetecek bir yönteme ihtiyaçları olacak.

Vodafone İngiltere'nin teknoloji şefi Scott Petty, 5G için ihtiyaç duyulan temel mühendisliğin önemli bir kısmının halledildiğini söylüyor.

ABI Research araştırma şirketinden David McQueen ise 5G uyumlu ilk telefonların 600 - 700 dolardan başlayacağını tahmin ediyor. Samsung, Apple ve Huawei gibi şirketlerin telefonları ise çok daha pahalı olacak.

Scott Petty'ye göre yeni teknolojinin insanları ne kadar etkilediğine bakılarak ödenecek paraya karar verilecek.

İnternet bağlantısındaki gecikmenin azalmasıyla yavaş telefonlarda sanal gerçeklik kullananların yaşadığı baş dönmesi hissi azalacak.

ABI Research'ten McQueen’e göre en büyük üreticiler 5G ürünlerini piyasaya en son sürecek şirketler olacak:

"Samsung'un Ağustos 2019 civarında Note serisinde, Huawei'nin de 2019 ortası Mate serisinde 5G'ye geçeceğini düşünüyorum."

McQueen, Apple'ın bu konuda en geriden gelen şirket olacağı görüşünü dile getiriyor:

"Apple'ın bu teknolojiye geçmesi için iki nesil daha gerektiğini, bir iPhone'da 5G'yi en erken 2020 yılında göreceğimizi öngörüyorum."

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER BİLİM & TEKNOLOJİ HABERLERİ