17 yaşında yeni gezegen keşfetti

17 yaşındaki Wolf Cukier, lise son sınıfa geçmeden önceki yaz tatilinde NASA'da yaptığı stajda yeni bir gezegen keşfetti.


Lise son sınıfa geçmeden önceki yaz tatilinde NASA’da staj yapan 17 yaşındaki Wolf Cukier’in, stajının üçüncü gününde, yıldızların parlaklığını incelerken yeni bir gezegen keşfettiği belirtildi.

T24’te yer alan habere göre Wolf Cukier, lise son sınıfa geçmeden önceki yaz NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nde staj yapmaya başladı. Cukier’in buradaki işi, NASA’nın Kaşifler programı kapsamında TESS uzay teleskopu aracılığıyla veri toplamaktı.


NASA’nın TESS programı, gönüllüleri bir transit yöntemini kullanarak dış gezegenleri aramak için tasarlanmış bir uzay teleskopu takibini kapsıyor.

Cukier buradaki programın 3. gününde verileri toplarken yörüngesinde iki yıldız barındıran bir sistem keşfetti. Daha sonra sistemin içinde Dünya’nın 6.9 katı büyüklüğünde bir gezegen keşfetti. Gezegene TOI 1338 b. adı verildi.Keşfinin ardından açıklama yapan 17 yaşındaki Cukier, “Harikaydı, bir şey bulmayı beklemiyordum.” dedi. Cukier liseden mezun olduktan sonra astrofizik okumayı planladığını söyledi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER BİLİM & TEKNOLOJİ HABERLERİ