El Bab cehenneminde son durum

Erdoğan "bitti bitiyor" diyeli günler oldu. Sahadan son duruma ilişkin bilgiler.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önce "Bitti bitiyor”, sonra da “İnşallah kısa sürede bitecek” dediği Bab’ta yeni kartlar çekildi. ÖSO’nun yanaşmadığı Bab’a girmeyi “tertipleyen” TSK, “başarısız” ihtimaline karşı da rotayı Minbic’e kırdı. Türkiye'nin Bab operasyonundan rahatsız Suriye rejimi de sahaya indi. 

Daha önce “El Bab kuşatılmış vaziyette bitti bitiyor” diyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, dünkü muhtarlar toplantısında, “El Bab operasyonunu inşallah kısa sürede bitirecek şekilde yeni bir tertiplenmeye gidiyoruz. Bu en kısa sürede hallolacak” dedi. Erdoğan’ın bu konuşmasından sonra Bab’a 8 bin askerin gönderileceği iddiaları gündeme düştü. Ancak söylenen ile sahada olan birbirini tutmuyor. 

Her ne kadar söylemde “bitmeden” söz edilse de Türkiye’nin asker kaybı her geçen gün artıyor. Daha dün Bab’tan 2 askerin yaşamını yitirdiği, 2 askerin de yaralandığı haberi geldi. 


ABD DESTEK VERMEDİ 

24 Ağustos 2016 tarihinde "Fırat Kalkanı" adlı operasyonla Suriye'nin kuzeyindeki Şehba bölgesine giren Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Güçleri (ÖSO)güçleri, Cerablus, Dabık, Soran, Exterin gibi önemli yerleşim yerlerini DAİŞ'ten aldıktan sonra Bab'ı kuzey, batı ve doğudan kuşattı. Türkiye'nin operasyona direkt müdahil olması iç siyasette, "Batağa girilmesin, girilirse çıkılamaz" sözleriyle eleştirilirken, Rusya, rejim ve ABD'nin “sessizliği” de operasyona destek olarak kabul görüldü. Ancak operasyon başladıktan sonra ABD’nin öncülüğündeki koalisyon güçlerinden bir destek alınmadı ve ABD bunu gizlemedi. 

HALEP ANLAŞMASI 

Türkiye, ilk günden hedefinin Kürt kantonları arasına girip "Güvenli bölge" adı altında "tampon" oluşturmak olduğunu belirtti ve tanınan sınırın altına inerek, 33 kilometre sınırdan uzak olan Bab'ı üç taraftan kuşattı. Rusya, Halep konusunda rejimin talebi doğrultusunda Türkiye ile müzakereler yürüttü ve ÖSO gruplarının kenti terk etmesini sağladı. 

ÖSO TSK’Yİ YALNIZ BIRAKTI 

Uçağının düşürülmesinin yıldönümünde, elçisinin suikasta uğramasını Türkiye ile ilişkilerin başlangıç noktası yapan Rusya, Bab operasyonuna kısmi destek vererek, DAİŞ ile TSK'yi karşı karşıya getirdi. DAİŞ’le çatışacak güç, yetenek ve tecrübesi olmayan ÖSO grupları, TSK'yi Bab etrafında yalnız bıraktı. Bu durum TSK birliklerini DAİŞ’in hedefi haline getirdi. TSK sıcak temas potasına girince, can kayıpları da ardı sıra geldi. 

BAB’TA ROLER DEĞİŞTİ

Moskova Antlaşması ile Esad yönetimini tanıyıp Suriye'nin toprak bütünlüğüne "Evet" diyen Türkiye, Bab'a sokmaya zorladığı ÖSO gruplarıyla sorun yaşayınca operasyonda değişikliğe gitti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Yeni bir tertiplenme” dediği Bab için rollerin değiştiği; TSK’nin Bab’a gireceği, ÖSO gruplarının da lojistik destek sağlayacağı kaydedildi. “TSK'nin El Bab harekatı kapsamında yeni bir operasyona hazırlandığı ve bu kapsamda 8 bin askerin Suriye'ye gireceği” iddiaları da bu kapsamda gündeme geldi. 

REJİM DE HAREKETE GEÇTİ

Türkiye cephesinde bu hesaplar yapılırken, Cerablus, Dabık ve Soran'da direnmeden çekilen DAİŞ ise, Türkiye üzerinden Avrupa'ya geçiş kapısı olarak kullandığı Bab’ı kolay kolay terk etmeyeceğe benziyor. 

Türkiye’nin çıkmaza girdiği Bab için Esad rejimi de harekete geçti. Türkiye'nin Bab operasyonundan rahatsız olan Suriye rejimi ve İran da, Bab politikasında değişikliğe gittiği ve sahaya inmeye başladığı belirtildi. 

MİNBİC HEDEFTE

Cumhurbaşkanı Erdoğan, henüz hal olmayan Bab’tan sonra ismini zikrettiği Minbic’te de son günlerde hareketlilik arttı. Yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre, DAİŞ'in direnişi karşısında fazla asker kayıplarını göze alamayan Türkiye, bu sebeple Bab operasyonunu askıya alıp yerel güçlerinin denetimindeki Minbic'ın çevre köylerini hedefe koydu. Minbic'ın Sacur suyunun güneyindeki köylerine her gün füze ve obüs topları düşerken, saldırı kentin batısındaki Arima kasabasına kadar yayıldı. 

Kamuoyundan gelecek “Bab çıkmazı” tepkilerinin önü de, "milli çıkarların tehlikede olduğu" söylemiyle “sürekli savaş hali”nin Minbic saldırılarıyla devam ettirilerek, alınmaya çalışılacağı kaydedildi. 

23 ARALIK: EL BAB BİTTİ BİTİYOR

23 Aralık 2016’da İzmir’in Kirazlı ilçesinde vatandaşlara hitap eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Kilis'e Gaziantep'e saldırdılar sabır sabır sabır. Gaziantep'te bir düğün merasiminde 56 kişiyi şehit ettiler. Gittik, hastanelerde ziyaret ettim hallerini gördüm. O olaydan sonra dedik ki artık sabır yok. Gireceğiz dedik ve ilk önce Cerablus'tan girdik ve dedik devam edeceğiz. El Bab'a doğru indik. Şu anda El Bab kuşatılmış vaziyette bitti bitiyor” demişti.

4 OCAK: EL BAB İNŞALLAH KISA SÜREDE BİTECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün de muhtarlara şöyle seslenmişti: “El Bab operasyonunu inşallah kısa sürede bitirecek şekilde yeni bir tertiplenmeye gidiyoruz. Bu en kısa sürede hallolacak. Ardından Mümbiç başta olmak üzere diğer terör örgütlerini de temizlemekte kararlıyız.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ