30 yıllık Profesör Yunus Serin yaşadıklarını anlattı: “Ben terörist değilim”

15 Temmuz sonrası OHAL döneminde çıkarılan KHK’larla binlerce insan mesleklerinden hukuksuz bir şekilde ihraç edildi.


Bu insanlara birçok mağduriyet yaşatıldı. Bunlardan biri olan 30 yıllık akademisyen Prof. Dr. Yunus Serin sosyal medyada yaşadığı mağduriyetleri anlattı.

Onlarca kitabı olan ve binlerce talebe yetiştiren Serin, Tarım Bakanlığı’na da danışmanlık yaptı. Bu süreçte yurt dışına çıkmak zorunda kalan Serin şunları söyledi:


‘Binlerce öğrenci yetiştirdim’

“42 yıl 6 ay çalışarak 1 Eylül 2014 tarihinde emekli oldum. Bu süreçte binlerce öğrenci ve 4 profesör yetiştirdim. Benim uzmanlık alanım çayır, mera, yem bitkileri yetiştiriciliği ve ıslağıdır. AKP iktidarı döneminde 13 yıl Tarım Bakanlığına danışmanlık yaptım. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün isteği üzerine Kayseri’de hektarı 60 kg olan verimliliği 136 bin dekar bozulmuş merayı ıslaha aldım. İki yıl içinde 267 kat artırarak 16 tona çıkardım.”
  ‘Türkiye’de bana terörist dediler, ben terörist değilim’

“Türkiye’de bana terörist dediler. Ben terörist değilim. Ben 30 yıllık profesörüm. Benim 30’u kitap olmak üzere Türkiye tarımı üzerine 384 adet eserim bulunmaktadır. Ben 15 temmuz mağduruyum. 1 Temmuz 2017 tarihinde itibaren tüm emeklilik haklarım geri alındı. 9 ziraat mühendisinin çalıştığı bir danışmanlık şirketim vardı. 91 bin TL ceza yazılarak kapatıldı, evimi satarak cezamı ödedim. Ömrüm boyu topladığım paralarla bir araba almıştım, ona da el koydular.Video oynatıcı

‘6 çocuğumu işten attılar, birine 8 yıl 9 ay hapis cezası verdiler’

6 çocuğumu işten attılar, birini de 8 yıl 9 ay hapis cezası verdiler. Eskiden ben Türkiye’de tanınan, saygı duyulan bir kişiydi. Ben bu iftiralardan sonra en yakın akrabalarım, talebelerim tarafından horlanan, dışlanan ve nefret edilen bir kişi haline geldim. Ben terörist değilim.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ