Çöpler canlı yaşamına büyük tehlike: Plastik atıklar 8 bin fili öldürdü

Sri Lanka’da şu ana kadar 8 bin fil, plastik atıkları yedikleri için hayatını kaybetti. Doğal koruma alanının yakınındaki çöplükler, bölgedeki canlıların yaşamını tehdit ediyor.


Çöpler yaban hayatını öldürüyor. Sri Lanka’da filler, plastik atıkları yedikleri için ölüyor. Doğal koruma alanının yakınındaki çöplükler, bölgedeki canlıların yaşamını tehdit ediyor. Şimdiye kadar çöplerden dolayı 8 bin kadar fil hayatını kaybetti.

Sri Lanka, insan eliyle oluşturulan çöplüklerin önüne geçemediği için çözümü çöplerin etrafına hendek kazmakta buldu. Amaç filleri bu bölgelerden uzak tutarak ölümlerine engel olmak. Hint Okyanusu’ndaki Ada ülkesinde çöp tepelerinde yiyecek arayan filler, yanlışlıkla yedikleri plastiklerden dolayı ölüyor. Üstelik bu ölümler giderek artıyor.


Yaban hayatı çöplerden altın madenine ve uçaklara kadar tehlike altında. Alaska’da iniş yapan bir uçak boz ayıya çarpmış ve ölümüne sebep olmuştu.

Alaska Ulaşım ve Kamu Tesisleri Bölümü Sözcüsü Sam Dapcevich kazaya ilişkin yaptığı açıklamada, daha önce uçakların geyiklere, kazlara ve diğer hayvanlara çarptığını ancak bir ayıya ilk kez çarpıldığını belirterek, uçakların yaban hayvanlarını öldürdüğünü itiraf etmişti.

Türkiye’de de Erzincan’ın İliç ilçesinde 10 yıldır çalışan Anagold Madencilik’in siyanür atık havuzunda biriken sudan içen kuşlar öldü. Altın madeninin yaban hayatını da yok ederken, maden şirketinin bölgede yeni sondaj çalışmalarına başladığı ve halkın madene karşı mücadele başlattığı öğrenildi.

Öte yandan, yaban hayvanlarının öldürülmesi için yapılan ücretli avcılık da son yıllarda çokça tartışılıyor. Öldürülecek hayvanın cinsi ve avlanma alanına göre fiyatlar değişse de hayvan başına 138 bin liraya kadar çıkabiliyor. 31 Mart 2021’de sona erecek ‘av sezonu’ sona erdiğinde 789 hayvan öldürülmüş olacak.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER YAŞAM HABERLERİ