HDP'li 8 vekil için zorla getirme kararı

8 HDP’li milletvekili için zorla mahkemeye getirilme kararı çıkarıldı. O isimlerden biri tutuklu, diğer ikisi gözaltında.
Zorla getirme kararı çıkarılan vekiller arasında Osman Baydemir de bulunuyor.
Yargılandıkları KCK ana davasında daha önce haklarında yakalama kararı çıkarılan, mahkemeye zorla getirilme kararı 10 Kasım’da kaldırılan 1’i tutuklu 8 HDP’li milletvekili için zorla mahkemeye getirilme kararı çıkarıldı.

O isimlerden ikisi, dün geceyarısı gözaltına alınan Çağlar Demirel ile Besime Konca. Selma Irmak ise şu an tutuklu bulunuyor. Zorla getirme kararı çıkarılan diğer 5 isim arasında Osman Baydemir, Dirayet Taşdemir, Ahmet Yıldırım, Alican Önlü ve Nadir Yıldırım var. 


HDP'li Besimi Koca'ya tutuklama talebi
Ankara' da dün gece gözaltına alınan ve Batman' a götürülen HDP Siirt Milletvekili Besime Konca Savcılık sorgusunun ardından tutuklanma talebiyle Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi.
HDP Siirt Milletvekili Besime konca, tutuklama talebiyle çıkarıldığı Sulh Ceza Hakimliğinde serbest bırakıldı. 

İSİMLER

Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi, KCK ana davasında yargılanan ancak milletvekili seçildikleri için dava dosyaları ayrılan HDP'li 8 milletvekili hakkında verdiği zorla getirme kararını bir önceki duruşmada kaldırmıştı. Bugün görülen davada mahkeme, HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel, Osman Baydemir, Ahmet Yıldırım, Besime Konca, Alican Önlü, Dirayet Taşdemir, Nadir Yıldırım ve tutuklu Selma Irmak için zorla getirme kararı verdi. Mahkeme, zorla getirme kararı yazılarını milletvekillerinin oturduğu illerdeki emniyet müdürlüklerine gönderdi.

Mahkeme 8 milletvekili için verdiği zorla getirme kararının gerekçesinde, milletvekillerinin usule uygun şekilde yapılan tebligata rağmen duruşmalara gelmemesi ve verilen süreye rağmen savunmalarını yapmaması olarak gösterdi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ