Demirtaş ve Yüksekdağ'a rekor ceza talebi

Tutuklu iki muhalefet liderine savcılığın yönelttiği suçlamalar ve istenen ceza pes dedirtti.
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen terör soruşturması kapsamında tutuklanan HDP Eş Genel başkanlarından Selahattin Demirtaş hakkında 43 yıldan 142 yıla, Figen Yüksekdağ hakkında da 30 yıldan 83 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı.

Aralarında Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ'ın da bulunduğu 11 HDP milletvekili, 5 Kasım 2016 tarihinde tutuklanmıştı.

Habertürk'te yer alan habere göre Demirtaş hakkında hazırlanan iddianamede, PKK yöneticisi olduğu, bu kapsamda PKK'nin "siyasi alan merkezi sorumlusu" olarak faaliyetlerini yürüttüğü, ayrıca değişik tarihlerde katıldığ Demokratik Toplum Kongresi (DTK) içerisinde de yönetici sıfatıyla hareket ederek eylem ve işlemlerde bulunduğu savunuldu. Yine Selahattin Demirtaş'ın değişik tarihlerde yapmış olduğu birçok konuşmada 'terör, cebir ve şiddet' olgusunu meşru gösterecek ifadelerde bulunarak 'terör örgütü propagandası' yaptığı iddia edildi.


İddianamede, kamuoyunda 6-7-8 Ekim olayları olarak bilinen sokak olaylarının meydana gelmesinde HDP MYK'sından ve sonrasında yapılan açıklamanın etkili olduğu ileri sürüldü.

Selahattin Demirtaş'ın üzerine atılı olan "Terör Örgütü Yöneticiliği", "Terör Örgütü Propagandası Yapmak", "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasasına Muhalefet", "Halkı Kin ve Düşmanlığa Alenen Tahrik", "Halkı Kanunlara Uymamaya Tahrik", "Suç İşlemeye Tahrik ve Suçu ve Suçluyu Övme suçlarından 43 yıldan 142 yıla kadar cezalandırılması talep edildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ