CHP'ye yakılan asker sansürü

Kılıçdaroğlu yakılan askerler konusunda yalpaladı, CHP'nin son çıkışına ise medya sansürü geldi.
IŞİD çetelerinin iki askeri yakarak katletmesine ilk tepkisi “Belli acılara katlanmak gerekiyor” olan Kılıçdaroğlu yükselen tepkiler üzerine söylem değiştirdi, “hesap vermek”ten söz etti. CHP de üç kuruma yazı yazarak görüntülere ilişkin acil yanıt istedi.

Suriye’nin El-Bab bölgesinde yürütülen Fırat Kalkanı Operasyonu’nda peş peşe asker cenazelerinin gelmesinin ardından ilk açıklamasında iktidara ve operasyona destek veren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, IŞİD’in iki Türk askerini yakarak katlettiği görüntüler üzerine ise bu defa eleştiri yapma ve hesap sorma görevine soyundu.

Uşak’ta konuşan Kılıçdaroğlu, “Görüntüler var. Askerlerimizin diri diri yakıldığı, başlarına kurşun sıkıldığı görüntüler var. ‘Olayı inceliyoruz’ diyorlar. İnceleyin. Ama ben cevap bekliyorum. Suriye’yi başımıza bela ettin, hesabını da vereceksin bunun” dedi.


Kılıçdaroğlu, sabah saatlerinde AA muhabirine yaptığı açıklamada Fırat Kalkanı’nda yaşanan asker ölümleri için “Keşke hiç şehidimiz olmasa ama eğer Türkiye kendi geleceğini güvence altına almak açısından böyle bir operasyon başlatmışsa, belli acılara katlanmak gerekiyor” demişti.

CHP üç kuruma görüntüleri sordu, acil yanıt istedi

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ise IŞİD’in yayımladığı görüntülerle ilgili Başbakanlık, Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı’na yazı yazarak acil yanıt istedi. Özel, üç kuruma yazdığı yazıda “AKP hükümetlerinin geçmişte ‘birkaç öfkeli genç’ diye tanımladığı IŞİD’in Türk askerlerini yaktığı iddiasıyla gündeme gelen söz konusu videoyla ilgili Milli Savunma Bakanlığı tarafından inceleme yapıldığı ifade edilse de, henüz kamuoyunu rahatlatacak net bir açıklama yapılamamıştır” dedi.

Özel, konunun hassasiyeti ve aciliyeti nedeniyle gün içinde yanıtlanmasını istediği sorular şöyle:

IŞİD’in Türk askerlerini yaktığı iddiasıyla yayılan video ile ilgili inceleme başlatılmış mıdır?
Söz konusu videodaki görüntüler doğru mudur?
Doğru ise, öldürülen askerlerin kimlikleri tespit edilmiş midir? Tespit edilmiş ise ailelerine bilgi verilmiş midir?
Bu görüntüler doğru ise, öldürülen askerlerimiz hangi tarihte kim/kimler tarafından, nerede kaçırılmıştır?
Öldürülen askerlerin kurtarılması için hükümetiniz tarafından ne gibi çalışmalar yapılmış, hangi girişimlerde bulunulmuştur?
Öldürülen askerlerimizin serbest bırakılması için kaçıranlarla görüşme yapılmış mıdır? Yapılmış ise ne zaman görüşmeler yapılmıştır? Görüşmeler sırasında askerlerin serbest bırakılmasına karşılık herhangi bir talep iletişmiş midir? İletilmiş ise, bu talep nedir?

MEDYA CHP'NIN ÇIKIŞINI DA HABER YAPAMADI

Ancak IŞİD'ın iki Türk askerini yakarak katletmesi haberini görmeyen medya, konuyla ilgili CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun sözlerini de, CHP'nin sorduğu soruları da görmedi ve haber yapmadı. AA, İHA ve DHA bu sözleri haber olarak geçmedi. 
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ