O hastanede resmen cinayet işlenmiş

Gaz sızıntısı diye açıklanmıştı ama hastalara zehir basıldığı ortaya çıktı
Adana'da Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde dün yaşanan ve basına "gaz sızıntısı" olarak yansıyan olayın altından sağlık skandalı çıktı.

Anestezide kullanılan azot protoksit tanklarına yanlışlıkla hidrojen sülfür ve karbonmonoksit pompalandığı anlaşıldı. Ameliyatı yarım kalan hastaların kesileri dikilerek başka hastanelere sevk edildi. Sevk edilen bir hasta hayatını kaybetti.

Anestezi altındaki hastaların ameliyatları durdurularak ameliyat kesileri dikildi ve hastalar başka hastanelere nakledildi.


SUÇLAMA FİRMAYA YAPILDI
Anestezide ağrı kesici olarak azot protoksit kullanılıyor. Azot protoksit tankları hastanede merkezi bir yerde de olabilirken, ameliyathane içerisinde tüpler halinde de olabiliyor. Anestezi uzmanları, azot protoksit ile yüksek konsantrasyondaki oksijen karıştırılarak hastaya solutuluyor. Adana'daki olayda, tanka azot protoksit yerine hidrojen sülfür ve karbondioksit pompalandığı anlaşıldı. Anestezi sırasında ameliyathanede kokusu çok kötü olan hidrojen sülfür kokusu algılanınca, ameliyat yarıda kesildi. Hastaların ameliyat kesilerinin dikilerek başka hastanelere nakledildiği ortaya çıktı. 

Skandalın, tanklara azot protoksit yerine hidrojen sülfür dolduran firmanın hatasından kaynaklandığı iddia edildi. 

AFAD ekiplerinin ölçümlerinde de azot protoksit tanklarında hidrojen sülfür ve karbonmonoksite rastlaması, skandalı açığa çıkardı. 

Bunun üzerine hastanenin merkezi oksijenizasyon mekanizması durduruldu. 

Anestezi sırasında oksijen alması gereken 25 hasta, derhal başka hastanelere sevk edildi. 

BİR HASTA HAYATINI KAYBETTİ

Dr. Aşkım Tüfekçi Devlet Hastanesine sevk edilen Suriyeli Muhammet Ecu'nun (51) hayatını kaybettiği öğrenildi.

Sağlık Bakanlığının açıklamalarına göre ameliyat halindeki altı hastanın dördünün durumunun stabil olduğu, fakat iki hastanın kritik şekilde yoğun bakım altında takip edildiği bildirildi.

Söz konusu skandaldan dahiliye, nöroloji, çocuk yoğun bakim üniteleri ve ameliyathane gibi kritik yerlerde bulunan hastaların etkilendiği, bölgedeki sağlık emekçileri tarafından doğrulandı.

Adana' da özel bir hastanede görevli bir sağlık emekçisinin bildirdiğine göre, çalıştığı hastaneye de iki hastanın transfer edildiği ve bunlardan birinin burun ameliyatı esnasında gaz sızıntısı nedeniyle akciğerlerinde ödem gerçekleştiği ifade edildi.

Tüm bu gelişmeler, skandalın boyutlarını gözler önüne serdi.

SAĞLIK BAKANLIĞI'NIN AÇIKLAMASI

Olayın ardından Sağlık Bakanlığı bir açıklama yaptı. 

Açıklamada şöyle denildi: 

"Cuma günü öğleden sonra Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde anestezi altındaki 6 hastanın oksijen saturasyonlarında düşme görülmesi ve gaz sisteminde farklı bir koku duyulması üzerine ameliyatlar derhal sonlandırılmış, hastalar yoğun bakıma alınmıştır. Yapılan tetkiklerde 4 hastanın durumunun iyi olduğu değerlendirilmiştir. Saturasyon düşüklüğü nedeniyle 2 hastanın tedavisi sürdürülmektedir. Hastalar yoğun bakımda tedavi görmekte iken, oksijen sisteminde aynı kokunun hissedilmesi üzerine tüm hastalar için merkezi oksijen sistemi kapatılmıştır. Bunun üzerine hastanede oksijen ihtiyacı olan toplam 25 hastanın aynı ilde diğer hastanelere sevkleri gerçekleştirilmiştir. Oksijen sisteminde meydana gelen bu hadise, savcılık ve AFAD yetkililerine intikal ettirilmiştir. Derhal harekete geçen AFAD tarafından yapılan gaz ölçümlerinde azot gazları içerisinde hidrojen sülfür ve karbonmonoksit gazı varlığı emareleri görülmüş olup bu ihtimal üzerinde durulmaktadır. Gazların karışım sebepleri geniş çaplı araştırılmakta, konuyla ilgili müfettiş incelemeleri ve raporlama çalışmaları ise halen devam etmektedir. Gerekli tedbirler alınmış olup soruşturmanın sonucunda yapılacak yasal işlemler kamuoyu ile ayrıca paylaşılacaktır." 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ