Migren hastalarına umut vaat eden yeni ilaç

Migreni önlemek için geliştirilen ilk ilaç, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından geçtiğimiz perşembe günü onaylandı. Uzmanlar bu yeni ilacın migren ağrılarının tedavisinde yeni bir çığır açacağına inanıyorlar.Amgen ve Novartis tarafından geliştirilen Aimovig isimli ilaç, insilün kalemini andıran bir aygıtla ayda bir defa uygulanması gereken bir enjeksiyon. İlacın liste fiyatı senelik 6900 Dolar olacak. Amgen ilacın bir hafta içerisinde piyasaya sürülebileceğini belirtti. 


Aimovig, CGRP adında, migren ağrılarının başlamasında ve sürmesinde etkin olan bir protein parçacığını bloke ediyor. Üç başka şirket daha (Lilly, Teva ve Adler)  benzer bir ilaca yönelik araştırmaların son safhasında bulunuyorlar ve FDA onayı bekliyorlar. 

New York Times'ta yer alan habere göre, Phonix’teki Mayo kliniğinden migren uzmanı nörolog Dr. Amaal Starling, “bu ilaçların etkisi büyük olacak,” dedi. Dr. Starling “Hastalarım ve migrenli hastaları tedavi eden genel nörologlar için harika bir yeni dönem açılıyor” şeklinde konuştu. 

Şiddetli migren ağrıları çektikleri için günlük yaşamlarını sürdüremez hale gelen ve umutsuzluğa kapılan milyonlarca insan var. Bu ilaçlar migren ataklarının tamamını engelleyemiyorlar ama hem ağrıların şiddetini hem de atakların sıklığını %50 ve daha fazla oranlarda azaltabiliyorlar. 

JAMA dergisinde yayınlanan bir makalede dendiği gibi, bu ilaçların geliştirilmiş olması “migren tedavisinde önemli bir ilerleme anlamına geliyor, ama henüz nihai zafer sayılmaz.”

Şu ana dek migren tedavisinde yüksek tansiyon gibi başka hastalıkları tedavi etmek için geliştirilmiş ilaçlar kullanılıyordu. Bu ilaçlar çok etkili değillerdi, sadece geçici olarak işe yarıyorlardı ve çok ağır yan etkileri bulunabiliyordu. 

Yeni ilaçların test edildiği klinik deneylerde bildirilen yan etkiler, plasebo verilen grubun bildirdiği yan etkilerden daha fazla değildi. İlaçların uzun vadedeki yan etkileri ve kronik rahatsızlıkları olanlar üzerindeki etkileri ise henüz belirlenmiş değil. 

Dartmouth Kolej’de Nöroloji Profesörü olan Dr. Stewart J. Tepper, yeni ilaçlarla ilgili olarak “şimdilik harika görünüyorlar” dedi.  Tepper “Bu ilaçlar üzerinde durduğumuz zemini sarstı. Migren tedavisinde kullandığımız yöntemleri değişterecekler,” şeklinde konuştu. 

Bir çok önde gelen migren uzmanı gibi, Dr. Tepper ve Dr. Starling de ilaç firmalarına danışmanlık yapmışlar ve kendi hastalarının de klinik deneylerde yer almasını sağlamışlar. 

Dünya nüfusunun %2’si migren çekiyor, migren dünyadaki en yaygın üçüncü hastalık ve ilk on maluliyet nedeninden biri. 

Migren sadece baş ağrısından ibaret bir hastalık değil. Genellikle mide bulantısı ve kusma, konuşma güçlüğü ve ışık ve sese karşı aşırı duyarlılık gibi belirtilerle ortaya çıkıyor. Baş ağrısı dayanılmaz olabiliyor ve bazen saatlerce, hatta günlerce sürebiliyor. 

Migren hastaları genellikle halen uygulanan tedavi yöntemlerini, değişik bileşimlerde, art arda kullanıyorlar. Bu amaçla kullandıkları ilaçların zihin bulanıklığı, uyku hali, kilo alma, cinsel bozukluklar ve ağız kuruluğu gibi sık sık görülen yan etkileri bulunuyor. 

Bazı hastalar ilaçların yan etkilerinin migrenden daha kötü olduğunu söylüyorlar. Migren hastalarının %85’i ilaç kullanmayı, başladıktan sonra, bir yıl içinde bırakıyorlar. 

Amgen’in piyasaya süreceği ilacın fiyatının yüksekliği, sağlık sigortası şirketlerinin ilacı ödeyip ödemeyecekleri ve sağlık sigortası olmayan ya da kısmi sağlık sigortası olanların ilacın maliyetini karşılayıp karşılayamayacakları ile ilgi endişelere yol açıyor.

İlaca yönelik olarak yapılan bir ön maliyet-etki analizinde, ilacın yılda 8500 dolar maliyeti olması halinde, ayda 15 defa migren atağı yaşayan ve başka seçeneği kalmamış olan hastalarda sağlanacağı umulan yaşam kalitesi iyileştirmesine nispetle fiyatının makul sayılabileceği sonucuna ulaşıldı. 

38 yaşındaki çocuk hastalıkları uzmanı Dr. Laura Greer, farklı tedavi yöntemleri kullanmasına karşın, ayda en az 8 günü migren ağrıları ile geçiriyor. Dr. Greer’in kullandığı tedavi yöntemleri arasında beynine elektromagnetik dalgalar gönderen bir aygıt da var. Bu tedavi yöntemlerini kullanmadığı takdirde, Dr. Greer ayın 14 gününü migrenle geçirmek zorunda kalıyor. 

Dr. Greer Yıllar boyunca 40’a yakın farklı tedavi yöntemi denemiş, ancak bunlardan sadece bir kaç tanesi işe yaramış. Kullandığı tedavi yöntemlerinin de ağız kuruluğu ve kelimleri unutmak gibi yan etkileri bulunuyormuş.

Dr. Tepper’in hastalarından biri olan Dr. Greer “Bu yeni ilaçtan çok umutluyum,” diyor. Ancak ilacın fiyatı onu düşündürüyor ve sağlık sigortasının ilacı karşılayıp karşılamayacağından endişe ediyor. 

32 yaşındaki Robin Overlock Teva’nın CGRP engelleyici ilacı için yürütülen klinik deneylere katılmış. Eskiden ayda 27 gün, bazen beş güne kadar uzayan migren atakları yaşarmış. 

Overlock klinik deneylerde kendisine plasebo mu, yoksa gerçek ilaç mı verildiğini bilmiyor. Ancak ilaç enjekte edilmeye başladıktan sonra, migren ağrısıyla geçirdiği günlerin sayısının azaldığını farketmiş. 

Klinik deney bittiğinde, kendisine de diğer hastalar gibi etkili ilaç verilmiş. Son enjeksiyonu geçtiğimiz Ocak ayında yapılmış. 

O zamandan beri sadece iki gün başı ağrımış. Onlar da o kadar hafifmiş ki ilaç bile almaya gerek duymamış. Bir migreni de beş saat sürmüş. 

Overlock “ilaç hayatımı değiştirdi” dedi. 

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ