Hasta garantili hastane projesi

Mersin Şehir Hastanesi’nin açılışı dün gerçekleştirilirken finansmanındaki hasta garantili model soru işaretleri oluşturdu.
Mersin Şehir Hastanesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım'ın katılımıyla açıldı. Ancak hasta garantili model soru işaretleri yarattı. Cumhuriyet yazarı Çiğdem Toker, Mersin Şehir Hastanesi'ne ilişkin olarak, "Devletin şirkete 'hasta sayısı' garanti ettiği hamasi nutuklarla gizleniyor" dedi. "Şehir hastanelerinde, Hazine’ye fatura edilecek maliyetin gizlendiğini ısrarla vurguluyorum" diyen Toker, "Ve lütfen dikkat edin, 'Devlet Dia Holding’e, sağladığı sabit yatırımın kaç katı kadar, kaç yıl boyunca ve toplam kaç milyar Avro kira ödeyecek' sorusu sorulacak mı? Kazara sorulursa, bu sorunun cevabı verilecek mi?" diye sordu.

Hazine garantili bu yatırımlar yarattığı risk nedeniyle tartışma yaratıyor. Örneğin Avrasya Tüneli’nde inşaatı yapan firma, yaptığı inşaata karşılık tüneli kullanan araçlardan 25 yıl boyunca geçiş ücreti alacak. Devlet ise firmaya günde 68.500 araç geçişi garantisi veriyor. Eğer bu kadar araç geçmezse aradaki geçiş parası farkı firmaya, hazine garantili olarak devlet tarafından ödenecek.

Uzmanlar şu anki modeli riskli buluyor. Endişenin temel kaynağı, bu modelde yapılan ihalelerde, ihaleyi alanlara; süreli imtiyaz hakkı verilmesi, devletin gelecekteki gelirlerinden vazgeçilmesi ve de satın alma ve finansman garantisiyle bütçelere uzun süreli yükler getirilmesi tehlikesi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ