Grip, zatürreye dönmeden tedbir alın

Pnömoni halk arasında bilinen adıyla zatürre, dünyada en sık görülen hastalıklar arasında altıncı sırada yer alıyor.
Bulaşıcı olan bu hastalığa mikroorganizmalar sebep oluyor. Zatürre, risk grubunda yer alan 65 yaş üstü kişiler ve kronik hastalığı olanlarda daha ağır seyrediyor ve hayati tehlikeye yol açabiliyor. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Füsun Soysal, çocuklar başta olmak üzere, kalp, şeker, böbrek, karaciğer gibi kronik bir hastalığı olanlar, kanser hastaları, bağışıklığı baskılayıcı ilaçlar ve kortizon kullananlar, 65 yaş ve üstü erişkinler, organ nakli olanlar, sigara ve alkol bağımlıları, KOAH hastaları, astım ve geçirilmiş tüberkülozu olanların zatürreye karşı risk altında olduklarına dikkat çekiyor.

Mikrobun vücuda ilk girdiğinde üst solunum yolu veya grip aşamasında bulaşıcı olduğunu belirten Soysal, ’’Mikrop, bulaştığı her insanda zatürre yapmayabilir. Aynı mikrop bağışıklığı güçlü bir kişide gribe neden olurken bağışıklığı düşük bir kişide zatürreye neden olabilmektedir. Bu da yine kişinin vücut direncine bağlı olarak değişmektedir.’’ diyor. Soysal’a göre, sağlıksız beslenmek, düzensiz uyumak, el ve vücut hijyenine özen göstermemek, soğuk havaya maruz kalmak bağışıklığı düşürmekte bunun sonucunda da vücut mikroplara, virüslere açık hale geliyor.

En önemli belirtisi öksürük


Zatürrenin en önemli belirtilerinden biri öksürüktür. Öksürüğün kuru ya da balgamlı olması kişinin aldığı mikroba ve bünyesine göre değişebilmektedir. Örneğin atipik zatürrede kuru öksürükler daha fazla görülmektedir. Ama toplum kökenli denilen klasik bakteri kaynaklı zatürrelerde balgam daha ön planda olabilmektedir. Yüksek ateş, göğüs ağrısı ve nefes darlığı zatürrenin diğer önemli belirtileri arasında yer almaktadır. Bu bulgularda yine zatürreyi yapan mikrobun çeşidine göre farklılık göstermektedir. Bunların yanında halsizlik, iştahsızlık, mide bulantısı ve genel vücut ağrıları olabilmektedir. Daha ileri evrelerde bulantı, kusma, bilinç kaybı ve ciddi nefes darlığı görülebilmektedir.

Bağışıklığı güçlü tutmak zatürreden koruyor

Başta toplum kökenli zatürre olmak üzere pnömokok bakterisinin neden olduğu enfeksiyonlara karşı etkili zatürre aşısı bulunmaktadır. Yılın her dönemi uygulanabilen bir aşıdır. Yaşam boyu etkili olan zatüre aşısı mevcuttur. Çocuklara, 65 yaş üstü bireylere, çok sigara içenlere ve ağır zatürre atlatmış riskli tabloda yer alan kişilere yapılmalıdır. Ayrıca 50 yaş üzeri kronik akciğer hastalığı, böbrek yetmezliği, diyabeti ve kalp hastalığı olan, kemoterapi gören, bağışıklığı bir şekilde baskılanmış kişilere de zatürre aşısının uygulanması gerekmektedir Sık gribal enfeksiyon geçiren ve bağışıklığı düşük kişilerde bu aşıyı yaptırabilirler. Zatürreden vücut direncini güçlü tutarak korunmak mümkün olmaktadır. Sebze ve meyve içerikli doğal ve sağlıklı beslenmek, düzenli uyuma, bol su tüketmek, hijyen kurallarına uymak bağışıklığı güçlendirerek zatürreye karşı koruma sağlamaktadır.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ