Başhekimden cerrahlara talimat: Hayati olmayan ameliyatları yapmayın

Gazi Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ahmet Demir’in hastane birimlerine hayati önemi olmayan ameliyatların yapılmaması konusunda talimat verdiği iddia edildi.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) 26. Dönem  İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Twitter hesabından konuyla ilgili yazıyı paylaştı. Demir’in imzası bulunan yazıda döviz kurlarındaki artıştan dolayı tıbbi ilaç ve sarf malzemelerinde yüksek fiyat istendiği belirtiliyor.

“DEVLETİ ZARARA UĞRATMAK” SUÇU ATILABİLİR


İlgili birimlerden, satın alınacak ilaç ve malzeme listelerine durumun hayatiyet arz ettiğine dair gerekçeli raporun eklenmesi talep ediliyor. Aksi durumda, “Devleti zarara uğratmak”, “Kamu zararına sebebiyet vermek” gibi suçlamalara muhatap olunabileceği vurgulanıyor.

Barış Yarkadaş söz konusu yazıyı şöyle yorumladı: “Hayati önemde olmayan ameliyatları yapmayın. deniyor. ‘Sağlıkta devrim yaptık’ diyen AKP’nin politikalarının çöküşünün itirafıdır bu talimat…”DÖNER SERMAYE ÖDEMELERİ KALKACAK İDDİASI 

Devlet ve üniversitelere bağlı hastanelerde yaşananların bununla sınırlı olmadığını savunan Yarkadaş, “Sağlık camiasında, ‘döner sermayeden yapılan ödemeler’in kaldırılacağı da dile getiriliyor. Eğer bu hayata geçerse, doktorların geliri yarıya düşer. Devlet hastanesinde tek bir doktor kalmaz.” ifadelerini kullandı.


 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ