Bakan Koca'dan Yarkadaş'a virüs telefonu

CHP’li Barış Yarkadaş, Türkiye’de ilk koronavirüs vakasının ortaya çıktığını iddia etti. Yarkadaş’ın teşhise dair paylaştığı belgeye göre Çinli olan çocuk hasta, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde karantinaya alındı.


Sağlık Bakanı Koca’nın açıklamalarının ardından rapor paylaşan Yarkadaş, “İşte Belge: Bakın bakalım Y. M. adlı 6 yaşındaki kız çocuğu için doktor hangi teşhisi koymuş.” ifadelerini kullandı.

Çin’in Wuhan kentinden yayılan ve tüm dünyayı alarma geçiren koronavirüsün İstanbul’da ortaya çıktığı ileri sürüldü. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, önceki gün, şu ana kadar koronavirüs teşhisi konulan hasta olmadığını açıklamıştı. Ancak CHP’li Barış Yarkadaş tersini iddia ederek buna ilişkin belge paylaştı. İşte Barış Yarkadaş’ın paylaşımları:

 
“Dün gece saat 21.00 sularında 6 yaşındaki Çinli bir çocuk, ailesi tarafından Bakırköy Sadi Konuk Hastanesi’ne getirildi. Çocuk, ilk tedavisinin ardından ilaç verilerek evine gönderildi. Ancak ailesi gece geç saatlerde bu kez İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne başvurdu.”

“İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Acil Birimi, 6 yaşındaki çocuk hastaya “Coronavirüs” tanısı koydu, hastayı izole etti; katı da “yeşil alan”a dönüştürdü. Ancak beni arayıp durumu aktaran ve aynı birimde başka hastalıklardan tedavi gören hasta yakınları tedirgin.”

“Aileler şunu diyor: Çinli çocuğun tedavi altına alındığı bölgede tam anlamıyla bir ‘karantina’ yok. Aynı katta başka çocuklar da var. Personel ise sadece maske takıyor. Hiçbir personelde koruyucu kıyafet yok.” Sağlık Bakanlığı yetkilileri, umarım bu eksiği hemen giderir ve gerekli önlemi alır.”“Sağlık Bakanı hala “Türkiye’de CoronaVirüs’lü hasta yok” diyerek beni yalanlamaya çalışıyor. Peki Sn. Bakan, o halde neden dün gece İÜ’ye gelen 6 yaşındaki Çinli kız çocuğunu hastaneye hemen yatırıp diğer hastaları bölümden çıkardınız?”

“Çocuğun sürekli aksırdığını gören doktor, neden diğer hasta yakınlarına “Burayı acilen boşaltın” dedi. Ve son bir soru: Halka gerçekleri neden söylemiyorsunuz? Aile çevresinden edindiğim bilgiye göre; 6 yaşındaki Çinli kız çocuğunun iki yakınını da karantinaya almışsınız! Yalanlamayın, istifa etmek zorunda kalırsınız!”

“Hasta haklarına saygıdan dolayı Çinli çocukla ilgili fazla bilgi vermek istemedim. Ancak yandaş medya ve Sağlık Bakanlığı beni yalanlamaya çalışınca belgeyi yayınlamak şart oldu. İŞTE BELGE: Bakın bakalım Y. M. adlı 6 yaşındaki kız çocuğu için Dr. hangi teşhisi koymuş!”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ