​63 bin çocuğa tarihi geçmiş 72 bin doz aşı yapılmış

Sayıştay’ın Sağlık Bakanlığı’na ilişkin yayınlanan 2018 denetim raporunda 63 bin çocuğa son kullanma tarihi geçmiş 72 bin doz aşı yapıldığı ortaya çıktı.


Raporda depolarda çürüyen aşı miktarına da dikkat çekildi. Buna göre 1.6 milyon aşının depolarda bayatladığı tespit edildi.

Sözcü’nün haberine göre Sayıştay raporunda Sağlık Bakanlığı’nın Aşı Takip Sistemi’ndeki (ATS) eksik ve hatalara dikkat çekildi. 


Raporda şu tespitler yer aldı:

“Yapılan incelemelerde profilaksi ve risk grubu aşılamaları için temin edilen aşılardan son kullanma tarihi geçtiği görünen 72 bin doz aşının okul çağında olan yaklaşık 63 bin çocuğa uygulandığının ancak süre kısıtı nedeniyle ATS ye son tüketim tarihi öncesi girilemediği için uygulanmadı olarak görüldüğünün anlaşıldığı ifade edilmiştir.” 

Bazı bilgi sistemlerinin aynı konuda birbirleriyle çelişen veriler ürettiği ifade edilen raporda, “Bilgi sistemlerinin birbirini teyit etmesini sağlamaya yönelik kontroller geliştirilmediği ve bilgi sistemleri tarafından üretilen ve kamu görevlilerin sorumluluğunu gerektiren bazı verilerin bu sorumluluğun tespitinde kullanıl(a)madığı görülmüştür” denildi.

Raporda depolarda çürüyen aşı miktarına da dikkat çekildi. Buna göre 1.6 milyon aşının depolarda bayatladığı belirlendi. 

Yapılan incelemede 2018 yılında 808 bin doz PPD, 383 bin doz Kızamık, 293 bin doz KKK, 42 bin 682 doz Mevsimsel Grip ve 32 bin 500 doz Hepatit B olmaz üzere toplam 113 milyon lira değerinde 1 milyon 628 bin doz aşının İl Sağlık Müdürlükleri'nin deposundayken bozulduğu tespit edildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ