Manuş Baba intihalle suçlandı

Son günlerin popüler ismi Manuş Baba intihalle suçlandı.
Şarkıcı Atilla Yılmaz, 2005’te çıkardığı ‘Vaktidir’ albümünde yer alan ‘Senden gayrı’ adlı şarkısının, Manuş Baba’nın bu yıl çıkardığı ‘Eteği belinde’ adlı şarkıyla birebir olduğunu öne sürdü.


Habertürk, Yılmaz’ın Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği’ne (MSG) başvurduğunu, birliğin de şarkının nağmelerin birebir aynı olduğun anlaşıldığını belirlediğini yazdı.


‘Başka bir başvuru daha var, vicdanım rahat’

İddialar üzerine Manuş Baba, ’emek hırsızlığı’yla suçlanmanın ezici olduğunu belirterek vicdanıyla ilgili bir telaş yaşamadığını aktardı.

Instagram’dan yayınlanan açıklamanın tamamı şöyle: “Nereden bulaştık bu işe bilmiyorum…‬ ‪Vaktiyle atari salonunda oyun oynamak için evden ufak tefek bir şeyler arakladığımız oldu da böyle ‘hırsız’ damgası vurularak ortada dolaşan haberler mevzusu biraz ağır yani.

Benim, bizim, dostlarım, ailem için. Kaldı ki ’emek’ ailemden öğrendiğim, içimde taşıdığım, bunu hayatım boyunca yol arkadaşlarımla, dostlarımla bu zamana dek beni destekleyenler ile paylaşmaktan mutluluk ve onur duyacağım bir şeyken, böyle emek hırsızlığı ithamıyla karşılaşmak çok da ezici bir şey değil benim için açıkçası! ‪Vicdanım ile ilgili herhangi bir telaş yaşamıyorum.


Üzüldüğüm tek nokta var ki ‘tanımadığım, bilmediğim, dinlemediğim, iyi niyetten yoksun, benim için müzikal olarak çok uç bir noktada olan eser sahibi (sahipleriyle) ile öyle bir benzerliğin olma ihtimali ve kendimin aynı hisleri paylaşmış olma ihtimali’dir beni yaralayan… ‘Ben yazdım, ben ürettim’ derken o özel hislerimin çok da özel kılınamayacağı bir durumla karşılaşmaktır beni kıran. ‬‪Gelelim şuna ki söylemem gereken bir şey daha var: MSG dışında, MESAM’a başvurulmuş çalıntı, benzerlik adına başka bir eser sahibine ait başka bir dilekçe daha bulunuyor. ‪Nasıl çıkacağız bu işin içinden bilememekle birlikte popülerlik, ün mevzusu da kolay iş değilmiş arkadaş. Ne karakter kaldı, ne ana, ne baba. ‪Memleketin dört bir yanında şarkılar, türküler ile bir araya geldiğim her sahnede bizi bir arada tutan ne varsa ona inanıyor ve bu güzelliğin bizi iyileştireceğini, kurtaracağını düşünüyorum dedim…

Memlekette her şey artık o kadar anormal ki kötü adamlar, kötü kadınlar çiçeğe, doğaya, sevgiye, dostluğa, insanca yaşam taleplerine karşı durup bunun mizahını yapıp gülünç buluyorlar. ‪Şimdilik buralardayım. Hayatımda popülerlik, ünden, şöhretten daha öte şeyler var. Ahlaklı olmak, insan olmak, memleketin, dünyanın farkında olmak, ailem, dostlarım, sevdiklerim. ‪Varsın sizin olsun ününüz, şöhretiniz…‪ Şu memlekette hiçbir şeyin benim istediğim gibi olmayacağını anlamış olmakla beraber asla bu hayal kırıklıklarından dolayı da vazgeçecek değilim.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER MAGAZİN HABERLERİ