Kriz etkisini gösteriyor: Erdoğan tüm anketlerde düşüşte

Eklenme tarihi :
Kriz etkisini gösteriyor: Erdoğan tüm anketlerde düşüşte
Belli başlı anket şirketlerinin son verilerine göre, artan ekonomik kriz nedeniyle AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın popüleritesinde ciddi bir düşüş yaşanıyor.

Bu ay yayınlanan bir dizi kamuoyu yoklaması, ekonomik kriz nedeniyle iktidardaki AKP ve MHP’nin ciddi oy kayıplarına uğradığını, muhalefet partilerinin oy oranlarında ise artışlar yaşandığını ortaya koydu.

Reuters haber ajansı tarafından derlenen verilere göre, Metropoll tarafından yapılan son ankette, Erdoğan’ın onay oranı yüzde 38,6 ile 2015’ten bu yana en düşük seviyeye düştü. Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi tarafından yapılan son ankette ise AKP’ye verilen destek oranı yüzde 27 seviyesinde çıktı. AKP’nin müttefiki MHP ise yüzde 6.3’e kadar düştü. Ankette ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) yüzde 22,9, İYİ Parti yüzde 10,3, HDP ise yüzde 9,4 oy oranına ulaştı. Ankete katılanların yüzde 11’den fazlası ise kararsızlardan oluştu.


Geçen hafta yapılan ORC Araştırma şirketi anketine göre ise AKP-MHP (Cumhur) ittifakı toplamda yüze 38,7 oranında oy alırken ve CHP-İYİ liderliğindeki Millet İttifakı yüzde 39,5 oranıyla onu geçti. ORC anketinde HDP’ye verilen destek ise yüzde 8,4 olarak çıktı. Ankete katılanların yaklaşık üçte ikisi, Türkiye’nin en büyük sorunu olarak ekonomik krizi gösterdi. Yarısından fazlası ise hükümetin aldığı son tedbirlerin ekonomiyi iyileştireceğini düşünmediğini söyledi.

İkinci bir Metropoll anketinde ise Cumhur İttifakı’nın, iktidardaki Millet İttifakı’na göre ekonomiyi daha iyi yöneteceğine inandığını belirtenlerin sayısı yüzde 36,7’ye karşı yüzde 35,4’le daha fazla çıktı. Ankete katılanların yaklaşık %38’i Erdoğan’ı desteklediklerini söylerken, Ankara Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ise sırasıyla yüzde 60 ve yüzde 51 oranında destekler alarak AKP liderini geçtiler. İYİ Parti lideri Meral Akşener ise yüzde 38,5 oy aldı.
BENZER HABERLER
SİYASET HABERLERİ