Sedat Peker’in Susurluk’tan beter ifşaatını herkes seyrediyor: Yok mu cesur bir savcı?

Eklenme tarihi :
Sedat Peker’in Susurluk’tan beter ifşaatını herkes seyrediyor: Yok mu cesur bir savcı?
Eski MİT’çi Cevat Öneş, suç örgütü lideri Sedat Peker'in ifşaatını “Susurluk dönemini aşan bir durum var.” diye yorumladı. Ortalığa saçılan devlet-mafya ilişkisine dair sözlere rağmen Sedat Peker'in videoları karşısında savcılar sessiz.


Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in derin devleti ifşa ettiği videoları YouTube’da seyredilme rekorları kırıyor. Peker’in uyuşturucu ticareti, adam kaçırma, cinayet, mafya-devlet ilişkileri ve daha birçok yasadışı konuyu gündeme getirdiği açıklamaları halk tarafından büyük bir ilgi ve merakla takip ediliyor.

Ortalığa saçılan ifşaata rağmen henüz Türkiye’de bir Cumhuriyet savcısının harekete geçmemesi de dikkati çekici bulunuyor. Halkın, savcıların, siyasetçilerin izlediği videolar izlenme rekorları kırıyor.


PEKERİ’İN VİDEOLARI NE KADARİZLENDİ?

Peker’in ilkini bir hafta önce yayınladığı video 1 milyon 465 bin kişi tarafından izlenirken, ikinci yayınladığı video 5 günde 2 milyon 250 bin izlenmeyi geçti. Peker’in son videosu ise sadece iki günde 2 milyon 364 bin izlenmeyi aşarak rekor kırdı.

PEKER NELER ANLATTI?

Sedat Peker ilk videoda isim vererek eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’ı “derin devletin başı” diye tanımlamış, Azeri işadamı Mübariz Mansimov’a ait Bodrum Yalıkavak’taki marinaya el koyduğunu, ayrıca Kolombiya’dan gelen yüklü miktarda uyuşturucunun da adresi olduğunu açıklamıştı.

Peker, ikinci videoda ise Ağar’ın Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Elazığ Milletvekili oğlu Tolga Ağar’ın iki yıl önce evinde ölü bulunan Yeldana Kaharman’ın ölümünden sorumlu olduğunu, Jandarma ve savcıların da dosyayı kapattığını iddia etmişti.

Peker, üçüncü ve son videosunda ise Pelikan grubu başta olmak üzere ifşaya devam etmiş, eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’a ilişkin iddiaları gündeme getirmiş, ayrıca eski AKP Milletvekili Feyzi İşbaşaran’ı da ‘bir milletvekilinin ricası üzerine’ nezarethanede dövdürdüğünü de belirtmişti.

TÜRKİYE BU SORUYU SORUYOR: “SAVCILAR NEDEN HAREKET GEÇMİYOR?”

Eski Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş’in “Susurluk’u da aşan bir durum var.” diye nitelendirdiği Peker ifşalarına dair ne iktidar cephesinden ne de yargıdan henüz tatmin edici bir adım gelmedi. Bu durum başta muhalefet partileri olmak üzere birçok kişi tarafından eleştiriliyor.

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, savcıların harekete geçmemesini eleştirerek, “Meydan meydan gezip mitingler düzenleyen suç örgütü liderinin ‘aile içi kavga’ sonrası ifşa ettiği vahim iddialarıyla ilgili henüz bir savcılığın harekete geçememiş olması, hukuk sistemimizin nasıl can çekiştiğini gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

“ÜLKE ‘KURTLAR VADİSİ’NE DÖNMÜŞ, TEK BİR SAVCI KILINI KIPIRDATMIYOR”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sözcüsü Faik Öztrak ise ortaya dökülen konu ve kişilere işaret ederek ‘Kurtlar Vadisi’ benzetmesinde bulundu.

Öztrak, “Mafya-siyaset-emniyet hattında döşenmiş kanalizasyon boruları, bir kez daha patladı. Mafya konuşuyor, hükümet susuyor. Bu itiraflara bakılırsa, ülke, Kurtlar Vadisi’ne dönmüş. Bu korkunç itiraflar için tek bir cumhuriyet savcısı kılını kıpırdatmıyor.” dedi.

“DEVLET KANUNDUR, HUKUKTUR, DEMOKRASİDİR, KURALLARDIR”

Sedat Peker’in açıklamaları için “çok vahim” diyerek savcıların harekete geçmesi gerektiğini kaydeden İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise, “İddialar çok vahim. Ortaya çıkanlar tam bir rezalet. Bu iç içe geçmişlik, hele kokain meselesi. Bir devletin derini, sığı olmaz. Devlet devlettir, kanundur, hukuktur, demokrasidir, kurumdur kurallardır. Bir savcının şu ana kadar harekete geçmemiş olmadığına da baktığınız zaman iş çok kötü.” ifadelerini kullandı.

“YOK MU CESUR BİR SAVCI?”

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selim Temurci ise şu ifadeyi kullandı: “Mafya, Pelikan, cinayet, uyuşturucu, milletvekili. Bir mesajı retweet yapanın dahi tutuklandığı bir ülkede, olaylar ve kişiler tarih bildirilerek ifşa ediliyor. Herkes sus pus, medya uykuda. Yok mu bu ülkede adalet halen yaşıyor deyip bu kokuşmuş düzene çomak sokacak cesur bir savcı?”
BENZER HABERLER
GÜNDEM HABERLERİ