‘O artık zenginlerin Cumhurbaşkanı: Kürtler ve yoksullardan oy yok’

Eklenme tarihi :
‘O artık zenginlerin Cumhurbaşkanı: Kürtler ve yoksullardan oy yok’
DEMOS Araştırma tarafından yapılan çalışmayı köşesine taşıyan gazeteci Deniz Zeyrek, 'Erdoğan, Kürtlerin ve yoksulların oyunu kaybetmiş' başlıklı yazısında "Öyle anlaşılıyor ki, Erdoğan artık zenginlerin Cumhurbaşkanı" değerlendirmesini yaptı.


Sözcü gazetesi yazarı Deniz Zeyrek, DEMOS Araştırma tarafından yapılan çalışmayı köşesine taşıdı. “‘Erdoğan’ı başarılı buluyorum’ ve ‘Erdoğan’a oy veririm’ diyenlerin yüzdesi sadece 38” diyen Zeyrek, “Kendisini ‘Kürt’ ya da ‘Zaza’ olarak ifade edenlerin arasında Erdoğan’a oy vereceğini söyleyenlerin oranı yüzde 20’ye düşmüş” diye devam etti. Zeyrek’in yazısının ilgili kısımları şöyle:

YÜZDE 38, ‘ERDOĞAN’A OY VERİRİ’ DEDİ 


“Raporda çok ilginç araştırma sonuçları var. Ancak sadece PANORAMATR abonelerine gittiğinden, onlara haksızlık olmasın diye ben sadece Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı adaylığıyla ilgili veri ve genel analizleri paylaşacağım. ‘Erdoğan’ı başarılı buluyorum’ ve ‘Erdoğan’a oy veririm’ diyenlerin yüzdesi sadece 38.

‘AKP OYLARINDA DA DÜŞÜŞ VAR’ 

Şunu hatırlatmakta fayda var: Bu rakam Mayıs 2020’de korona salgınıyla etkili mücadelenin de etkisiyle yüzde 52 civarındaydı ve daha önce hiç yüzde 40’ın altına düşmemişti. Erdoğan’a AK Parti tabanından gelen destek tam gibi. Ancak AK Parti oylarında da düşüş var.

Son seçimlerde MHP’ye oy vermiş seçmenlerin önemli bir kısmı da Erdoğan’ı başarılı bulmuyormuş ve Erdoğan’a oy vermeyecekmiş. Halkın önemli bir bölümü, Türkiye’nin iyiye gitmediği görüşünde birleşmiş. Son seçimlerde AK Parti’ye oy vermiş dört kişiden biri ve MHP’ye oy vermiş iki kişiden biri de ‘Türkiye’nin iyiye gitmediğini’ düşünüyormuş.

ERDOĞAN’IN KÜRT POLİTİKASI…

Erdoğan’ın Kürt politikası, oylarını düşüren ikinci en önemli neden. Kendisini ‘Kürt’ ya da ‘Zaza’ olarak ifade edenlerin arasında Erdoğan’a oy vereceğini söyleyenlerin oranı yüzde 20’ye düşmüş. Bu oran, ‘düşük gelirli insanla’ arasında da neredeyse aynı.

‘ERDOĞAN ARTIK ZENGİNLERİN CUMHURBAŞKANI’ 

Erdoğan’a oy vereceğini belirtenler arasında en büyük grup üst orta ve yüksek gelir grubu. Öyle anlaşılıyor ki Erdoğan artık ‘Zenginlerin Cumhurbaşkanı’.”
BENZER HABERLER
GÜNDEM HABERLERİ