Nur Sürer ödülünü Cumartesi Anneleri’ne takdim etti

Eklenme tarihi :
Nur Sürer ödülünü Cumartesi Anneleri’ne takdim etti
Oyuncu Nur Sürer, Frankfurt Türk Film Festivali’nde aldığı 'Yaşam Boyu Onur Ödülü'nü Cumartesi Anneleri’ne taktim etti. Sürer, “Eminim çok uzun olmayan bir zamanda Cumartesi Meydanı’na geri döneriz, ta ki son kayıp kalana kadar” dedi.

Frankfurt Türk Film Festivali’nde ‘Yaşam Boyu Onur Ödülü’ alan oyuncu Nur Sürer, ödülünü adadığı Cumartesi Anneleri’ne taktim etti. İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde düzenlenen buluşmaya çok sayıda kayıp yakını ve insan hakları savunucusu katıldı.

Buluşmada ilk olarak konuşan kayıp yakını Maside Ocak, oyuncu Nur Sürer’in uzun yıllardır Galatasaray Meydanı’nda kendilerine destek verdiğini hatırlattı.


‘CUMARTESİ İNSANIYIM’

Konuşmasına evlatlarının akıbetini öğrenmeden yaşamını yitiren kayıp yakınlarını anarak başlayan Nur Sürer, “Cumartesi” kelimesinin kendisinde her daim Cumartesi Anneleri’ni hatırlattığını belirtti. Sürer, “O kadar özdeşleşti benim için annelerle. İlk çok az anneydi sonra tabii çok güçlü bir hale geldi. Çalışmadığım bütün Cumartesi günleri Galatasaray Meydanı’na gitmeye özen gösterdim. Cumartesi insanıyım, bunu çok kabul eden biriyim. Hiçbir kaybım olmamasına rağmen hep kendimi annelerin yanında, yüreğimi onlarla atarken buldum. Burada festivalden bir gün önce annelerin Cumartesi Meydanı’na girişini gördüm. Bazen geçerken alkışlıyorum polisleri, ‘bravo burayı kaptınız’ der gibi” şeklinde konuştu.

Annelerle bir arada olmaktan çok mutlu olduğunu kaydeden Sürer, “Eminim çok uzun olmayan bir zamanda Cumartesi Meydanı’na geri döneriz, ta ki son kayıp kalana kadar” dedi. Ardından ödülünü gözaltında kaybedilen Fehmi Tosun’un eşi Cumartesi Annesi Hanım Tosun’a takdim eden Sürer, uzun süre alkışlandı.

‘HESABINI SORACAĞIZ’

Hanım Tosun da, “Bütün analar adına alıyorum. Özellikle çok yaşlı olan Emine ana için bu ödülü alıyorum. Tüm Cumartesi anaları, babaları, insanları adına alıyoruz. İyi ki sizin gibi insanlar var, iyi ki sizin gibi unutturmayanlar var. Biz de unutturmayacağız, bir kayıp kalana kadar hesabını soracağız” sözleriyle hislerini paylaştı.
BENZER HABERLER
GÜNDEM HABERLERİ