Muhalefetten enflasyon tepkisi: TÜİK emeklinin memurun cebinden çalıyor

Eklenme tarihi :
Muhalefetten enflasyon tepkisi: TÜİK emeklinin memurun cebinden çalıyor
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) haziran ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre enflasyon haziran ayında aylık bazda yüzde 4,95 artarken yıllık bazda yüzde 78,62 oldu. ENAG ise enflasyonu yıllık bazda yüzde 175.5 olarak hesapladı.

TÜİK'in açıkladığı enflasyona verisine muhalefet partilerinin liderleri sert tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu: “TÜİK’in bu yalanı, emeklinin, memurun cebinden çalmak demektir.” Akşener: “Bay Kriz'in öngörüsüzlüğü tam gaz devam ediyor.” Davutoğlu: “İşte sizin ekonomistliğiniz bu kadar.” Babacan: “Yine maşallah çok hassas tartmışlar. Enflasyon yüzde 78.62 imiş.”

Muhalefet liderleri, TÜİK'in açıkladığı rakamın gerçekçi olmadığını ifade ederek verilere sert tepki gösterdi. 2022 bütçesinde gösterilen enflasyon verisiyle gelinen noktaya dikkat çeken liderler hükümetin ekonomiden anlamadığını yineledi.


“TÜİK’İN BU YALANI, EMEKLİNİN, MEMURUN CEBİNDEN ÇALMAK DEMEKTİR”

CHP Genel Başkanı Kemal Kaılıçdaroğlu:

"ENAG yıllık yüzde 176 enflasyon açıkladı, TÜİK yüzde 79. Pazar, market ortada. TÜİK’in bu yalanı, emeklinin, memurun cebinden çalmak demektir. Recep Tayyip Erdoğan için suç işlemeyi bırakın, sorumlusu siz olacaksınız!"

“BAY KRİZ'İN ÖNGÖRÜSÜZLÜĞÜ TAM GAZ DEVAM EDİYOR”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener:

“Geçtiğimiz hafta, 2022 yılı Bütçe Kanunu'nda yüzde 9.8 olarak öngörülen enflasyonun, yüzde 73.5'e ulaşmasındaki rezaleti dile getirmiştik. Bugün ise TÜİK'in açıkladığı rakamlarla bile enflasyon yüzde 78.6'ya tırmandı. Yani Bay Kriz'in öngörüsüzlüğü tam gaz devam ediyor...”

“İŞTE SİZİN EKONOMİSTLİĞİNİZ BU KADAR”

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu:

“Cumhurbaşkanının 'Bundan böyle enflasyonun daha yukarı çıkması mümkün değil zira faiz oranlarında düşüşe geçiyoruz' demesinin üstünden tam 11 ay geçti. O gün enflasyon yüzde 18.9 idi. Şimdi TÜİK verileri ile bile yüzde 78.6. İşte sizin ekonomistliğiniz bu kadar.

“YİNE MAŞALLAH ÇOK HASSAS TARTMIŞLAR”

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan:

"Yine maşallah çok hassas tartmışlar. Enflasyon yüzde 78.62 imiş. Bizler markete, pazara, çarşıya çıkıp alışveriş yapıyoruz. Ve neredeyse yüzde 200’e varan gerçek enflasyonu çoook çok iyi biliyoruz."
BENZER HABERLER
GÜNDEM HABERLERİ