Meral Akşener’den SADAT çıkışı: Sandıkları koruyacağız, vatandaşımız rahat olsun

Eklenme tarihi :
Meral Akşener’den SADAT çıkışı: Sandıkları koruyacağız, vatandaşımız rahat olsun
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçim güvenliğine dikkat çekmek için SADAT’a gitmesi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Halk Tv’de Suat Toktaş’ın sorularını cevapladı. AKP hükümetinin, seçimi kaybetmesi durumunda ‘gitmemek’ için herşeyi yapabileceğini anlatan Akşener, “İsterler, istenir ama bugünün dünyasında ve Türkiye’sinde isteseler de bu milletin iradesinin karşısında bunu hayata geçiremezler. Nitekim İstanbul seçimlerinde denediler, çift tokat yendi. Oyun bozanlık etmek isteyecekler, ellerindeki tüm devlet imkanlarını gitmemek için kullanacaklar. ‘Seçim oldu bu arkadaşlar gitmez’ diye bir kavram yok, bu netlikte söyleyeyim. Bütün hileler hurdalar sandık başında yapılır. Sandığı iyi korursanız, başından ayrılmazsanız bütün hileleri boşa çıkarırsınız.” ifadelerini kullandı.

Akşener’in konuşmalarından bazı bölümler şöyle:

6’lı masadaki bütün siyasi partiler çalışıyor, ortak bir komisyon kurduk genel başkan yardımcılarından oluşan seçim güvenliği için. Eksiklerimiz var ama hızla tamamlıyoruz. Mesela İstanbul’da, Ankara’da, İzmir’de çok yüksek orandayız. Biz her sandığa tek kişi yerine 3 kişi koyacağız.


NİSAN AYI OY ORTALAMAMIZ YÜZDE 18

(Anket yaptırıyor musunuz?) Sanıyorum 7 araştırma şirketine aboneyiz, özel bir çalışma yapmıyoruz. Onlar her ay yapıyorlar ve kamuoyu ile paylaşıyorlar bizim oylarımız da orada ortaya çıkıyor. Bunların ortalaması yüzde 18, nisan ayı için. Biz haziran sonu bakın göreceksiniz yüzde 20’yi net bir şekilde göreceğiz.

Türkiye, gençler açısından boyunlarında bir el onları sıkıyor gibi… Bugün ‘metaverse’lerin konuşulduğu bir dünyada Türkiye’nin içinde nefes alamadığını ifade eden gençlerle karşı karşıyasınız. Bu defa bu arkadaşlar, ezcümle gidiyorlar. Ama rehavete kapılmak yok. Çalışmaya devam, AK Parti’den kopuş var.

CAHİT ÖZKAN TEPKİSİ: TÜRKİYE’DE VASATLIK ALKIŞLANIYOR

(Cahit Özkan’ın yüzde 75 açıklaması) Hukuk fakültesi mezunu bir arkadaş bu insan, biraz matematik bilir değil mi? Böyle bir şey var mı? ‘Yüzde 75’ diyor, vatandaşa hakaret bu biliyor musunuz? Türkiye’nin geldiği nokta bu, bütün bunlar Türkiye’de vasatlığın alkışlandığı; bilimin, bilginin ötelendiği bir resmi somut olarak size veriyor. Türkiye ne kadar süredir bu vasatlığa esir. Böyle bir şey olamaz.

(Baskın bir seçim ihtimali görüyor musunuz?) Kasım ayında bir seçim olacak gibi iddialar var ama ben Meral Akşener olarak benim öngörüm böyledir diye diyemem. Kasımda da olursa hazırız ama muhtemelen 2023 Haziran’ında yapılacaksa ona da hazırız, hazırlanıyoruz.

O MASADAN ORTAK ADAY ÇIKAR

(Başbakanlığa mı talipsiniz?) Evet, (Cumhurbaşkanlığı niyetiniz yok mu) Yok. O masadan bir adayın çıkması gerektiğine inanıyorum. Bunu zaten aleni söylüyorum. Ama biz o masada herhangi bir Cumhurbaşkanı adayı konuşmadık. Önce güçlendirilmiş parlamenter sistem üzerinde uzlaştık.

(Ortak aday çıkaramama ihtimali görüyor musunuz?) Görmüyorum, ortak aday çıkar diye düşünüyorum. Arkadaşlarım adına konuşma yetkim yok ama gözlemimi söylüyorum; 5 arkadaşımızın 5’i de (kendimi çıkardım) bu ucube tek adam sisteminin Türkiye’ye maliyetinin farkında dolayısıyla önceliğimiz egolarımız, nefsimiz değil Türkiye, buna da uyulacağını görüyorum ben.

MANSUR YAVAŞ VE EKREM İMAMOĞLU KONUSUNDA TASARRAF CHP’NİNDİR

(Sadece prensip mi konuşuyorsunuz?) Pek çok şey oluyor, her gün bir şey oluyor bu ülkede. Birbirimizden gizlimizin olmaması gereken bir masa bu. Belediye başkanları ile ilgili bir şey konuşmadık, netlikle söyleyeyim. Hem İstanbul hem Ankara, ikisinin adı geçtiği için söylüyorum; her iki arkadaşımızın da ita amiri CHP. Millet İttifakı olarak hep birlikte çalıştık. Ama kimin listesinden girdiler CHP’nin listesinden girdiler. Bu arkadaşlarımızla ilgili başlangıç tasarrufu CHP ve Sayın Kılıçdaroğlu’nundur. Onun için bu konuda aşırı bir dikkatimiz var bizim. Kemal Bey bir öneride bulunacak mı, gerçekten bilmiyorum.

Onlar seçmenin kalbine girdikçe, Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanlığını ve Meclis’te çoğunluğu alması garanti hale dönüyor. Seçmeni yanıltmanın şu aşamada yanlış olduğunu düşünüyorum. Şu anda Türkiye’de inanılmaz bir psikolojik harp yapılıyor, iktidar tarafından. Bilgisayarda bir yazılım var, buradan 5 yazıyor ilgili şahıs oradan 100 çıkıyor, buna inandırıldı bu ülke. Böyle bir şey yok. Yapılan alengirli bir işin, üç kâğıdın bu bulunamaz diyerek inanmasını ve itiraz edilmemesini sağlar.

İMAMOĞLU’NA SİYASİ YASAK BEKLEMİYORUM

(İmamoğlu’na bir siyasi yasak bekler misiniz?) Ben beklemiyorum, bu kadar kafa yenemez. Her şeye rağmen; seçim tekrarlandı, 13 bin 500 farkı, bir şekilde yiyemediler… Sonra ne oldu? 805 bin. Böyle bir noktada Sayın İmamoğlu’na ya da Sayın Yavaş’a bu manada bir adım atılması Tayyip Erdoğan’ın oyunu sıfırın altına düşürür.

KILIÇDAROĞLU’NUN SADAT AÇIKLAMALARI ÖNEMLİ

(SADAT, seçim güvenliği endişeniz var mı?) Sayın Kılıçdaroğlu, ana muhalefet partisinin genel başkanı. Elbette daha farklı bilgiler ediniyordur, kendisiyle konuşmadık, bir bilgi alışverişinde bulunmadık. Fakat Sayın Kılıçdaroğlu’nun bu eylemini, buraya çektiği dikkati Cumhurbaşkanı başta olmak üzere ciddiye alınması lazım. Çünkü bir şirket değil, paramiliter bir örgüt olarak altını çizdi.

İlginçtir; Sayın Erdoğan ‘Ben onları tanımam etmem’ dedi. Erdoğan genel olarak canı istediği zaman böyle hemen inkar eder. Bugüne kadar bunlar geçerliydi artık değil. İlk değil ki hep böyle yapıyor. Kemal Bey’in elindeki bilgi nedir, bilmiyorum. Dolayısıyla bir ana muhalefet partisi liderine gelen bilginin, belgenin mutlaka sorulması lazım geldiğini ve bunun ciddiye alınması lazım geldiğini söylüyorum.

SADAT’A KARŞI SANDIKLARI KORUYACAĞIZ

Ben sandıklarla ilgili hiç kimseden korkmuyorum. Ondan kork, bundan kork. O zaman bırakalım, gidelim evlerimize. O seçmenin hakkı hukuku her şeyin üstündedir, bunu yapmak zorundayız. Ben onun için kendi adıma söyleyeyim, Allah şahit toz zerresi kadar bir korkum yoktur. Böyle şeyler olacağına da inanmıyorum, düşünmüyorum. Kararlılık, netlik, çalışkanlık ve alınan tedbirler her türlü melaneti ortadan kaldırır.

Cumhur İttifakı’nın adayını, AK Partililerin ağzından da Erdoğan’dan da duymadık. Sadece MHP’den duyduk. Erdoğan ‘ben adayım’ diye bir cümle sarf etmedi. Bunlara ön almak lazım bu SADAT vesaire durumlarına, biz o sandığı koruyacağız. Seçmenimiz rahat olsun. Samimiyetle söylüyorum.
BENZER HABERLER
GÜNDEM HABERLERİ