Kılıçdaroğlu: 'Ben suçluyum' demiyor, bir suçlu bulmaları lazım; en rahatı 'f...' demek

Eklenme tarihi :
Kılıçdaroğlu: 'Ben suçluyum' demiyor, bir suçlu bulmaları lazım; en rahatı 'f...' demek
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, KPSS sorularının sızdırılması üzerine sınavın iptal edilmesiyle gündeme gelen 'f...' iddialarına yönelik açıklama yaptı.

Sözcü'den Ruhat Mengi'ye konuşan Kılıçdaroğlu, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sınav skandalının üzerini kapatamadığı için Devlet Denetleme Kurulu'nu (DDK) harekete geçirmek zorunda kaldığını söyledi.

Kılıçdaroğlu, "Pek çok yolsuzluk oldu, DDK harekete geçti mi? Hiç geçmedi, öyle bir kurulun varlığından bile kimsenin haberi yoktu, unutulmuştu. İktidar partisinde en tepeden en aşağıya kadar kimse “Ben suçluyum” demiyor, bir suçlu bulmaları lazım, en rahatı f.... Peki, f...'yle mücadele eden sen değil misin, Bank Asya'nın önünden geçeni hapse attılar, Bank Asya'da üst düzey yöneticilik yapan birini getirip Sermaye Piyasası Kurulu'na en tepe yönetici olarak atadılar, bu nasıl bir mücadeledir akıl alacak şey değil! Samimi olarak düşüncemi öğrenmek istiyorsanız, en tepeden en aşağıya kadar devleti soyulacak bir organ olarak gören bir yapıyla karşı karşıyayız ve bu yapının temel hedefi şu; gidiyoruz, ne götürsek kardır. Bütün felsefe, bütün amaç bunun üzerine inşa edilmiş durumda ve bütün veriler de bunu gösteriyor zaten bize" ifadelerini kullandı.


KPSS'deki soruların sızdırılması skandalında liyakatsizliğe işaret eden Kılıçdaroğlu, "Şimdi, Erdoğan ülkeyi tek başına yönetiyor, tek başına karar sahibi. ÖSYM'nin Başkanı'nı oraya getiren kim; Erdoğan, atamayı yapan kim; Erdoğan, ondan izinsiz kimse bir kurumun başına atama yapmıyor. Olay devletteki çürümenin en net şekilde ortaya çıkmasını sağlayan bir olaydır aslında." dedi.

'BEN HANGİ DÜMENLERİN DÖNDÜĞÜNÜ BİLİYORUM'

Sınavın iptal edilmesinde kamuoyunun tepkisinin önemine değinen Kılıçdaroğlu, "O kişi o makamda görev yaparken soruların çalınması, bir dershanenin kitapçığıyla aynı olması eğer çok geniş ölçüde kamuoyunun tepkisini çekmeseydi yine kapatılacaktı ama kapatılamaz noktaya geldi ve iptal etmek zorunda kaldılar. Yazılı sınava girip KPSS'de 7'nci olan bir kişi sözlüde elenir mi? Ama bu sözlü sınav olayında alan daha dar, kamuoyu çok fazla görmüyor, binlerce, yüzbinlerce kişiyi ilgilendirmediği için bunu kapatıp kendi yandaşlarını alabiliyorlar. Veya üniversiteyi düşünün; akademik kimliğe sahip bir kişi alınacak, gazetelere ilan veriliyor, bir tek adı yok. Hakim ve savcı almak için sınav açıyorlar, nereden alınacak; avukatlardan. AK Parti'nin il başkanlığını yapan, ilçe başkanlığını yapan, partiye üye olan kişiler getiriliyor, savcı ve hakim yapılıyor. Dolayısıyla, ben Milli Eğitim Bakanlığı'nın önüne giderken aslında o bakanlığın arkasında hangi dümenlerin döndüğünü çok iyi bilen biriyim. Erdoğan da biliyor bütün bunları. Şimdi suçlu arıyorlar, suçlu kim?" şeklinde konuştu.

 
BENZER HABERLER
GÜNDEM HABERLERİ