HDP'li Ersoy, Çetin Kaya'nın öldürülmesini sordu

Eklenme tarihi :
HDP'li Ersoy, Çetin Kaya'nın öldürülmesini sordu
HDP'li Oya Ersoy, İstanbul’da polis tarafından öldürülen Çetin Kaya’yı Meclis gündemine taşıdı. “Polisin fail olduğu dosyaların neredeyse tamamında kamera kayıtlarının olmaması tesadüf mü" diye sordu.

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, İstanbul Kadıköy'de set işçisi Çetin Kaya’nın “dur” ihtarına uymadığı gerekçesiyle polisin açtığı ateş sonucu öldürülmesini TBMM gündemine taşıdı. Ersoy; Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

Önergesinde, “Öldürülen Çetin Kaya'ya ters kelepçe takıldıktan sonra yakın mesafeden ensesinden vurulduğunu ve öldürüldüğü sırada ise polisin fail olduğu pek çok dosya gibi mobeselerin kayıt almadığını" belirten Ersoy, “Polis şiddetinin artması, şiddet uygulayan polislerin değil şiddete uğrayan yurttaşların yargılanması, aracından indirilen silahsız yurttaşa üstelik ters kelepçe takılması sonrasında yakın mesafeden ateş edilmesi kabul edilemez" değerlendirmesini yaptı.


Ersoy, Oktay ve Gül’e şu soruları yöneltti:

- Çetin Kaya isimli yurttaş, silahsız olarak ters kelepçe ile gözaltına alındıktan sonra, neden yakın mesafeden ateş edilerek öldürülmüştür?

- Emniyet mensubu polislerin görevi yargısız infaz yapmak mıdır?

- Olay anında Mobese kayıtları incelenmiş midir? Kayıtların silindiği haberleri hakkında herhangi bir inceleme başlatılmış mıdır? Hard disklere el konulup emniyet dışında tarafsız bir kurumun incelemesine sunulmuş mudur?

- Mobese kaydı alınmamış ise sistemi devre dışı tutan memurlar hakkında idari işlem yapılmış mıdır?

- Polisin fail olduğu dosyaların neredeyse tamamında Mobese ve karakol kamera kayıtlarının olmaması bir tesadüf müdür?
BENZER HABERLER
GÜNDEM HABERLERİ