Dedeoğulları ailesinin savcılık ifadesi: Husumetin sebebi Kürt olmamız

Eklenme tarihi :
Dedeoğulları ailesinin savcılık ifadesi: Husumetin sebebi Kürt olmamız
Dedeoğulları ailesi üyeleri, ağır yaralandıkları 12 Mayıs’taki saldırı sonrası karakol ve savcılıkta verdiği ifadelerde, “Husumetin sebebi bizim Kürt olmamız nedeniyledir" dedi.

Konya’nın Meram ilçesinde Dedeoğulları ailesine yönelik 30 Temmuz’daki ırkçı saldırıda, 4’ü kadın 7 kişi katledildi. Karslı Kürt aileye yönelik saldırıyı yapan katil Mehmet Altun, saldırının üzerinden 4 gün geçmesine rağmen henüz yakalanmadı.

Dedeoğulları ailesinin katledilmesi, iktidar tarafından “iki aile arasındaki husumet” olarak yansıtılmaya çalışılsa da daha önce saldırı, hakaret ve tehditlere maruz kalan Dedeoğulları ailesi üyeleri, ağır yaralandıkları 12 Mayıs’taki saldırısı sonrası karakol ve savcılıkta verdiği ifadelerde, Kürt oldukları için hedef alındıklarını anlattı. Katledilen aile bireylerinin verdikleri ifadelerde, saldırganların “Ben ülkücüyüm, sizi buradan kaldıracağım” tehditlerini anlattı.


‘SİZİ ORTADAN KALDIRACAĞIZ, BİZİM ADAMLAR BİR ÇIKSIN’

Mezopotamya Ajansı’naki habere göre; Dedeoğulları ailesi, katliamdan önce 22 Mayıs’ta da saldırıyı gerçekleştiren ve tutuklanan saldırganların aile üyeleri tarafından sözlü tehditlere maruz kaldı. Bunun üzerine polisi arayan Dedeoğulları ailesi, saldırganlardan şikayetçi oldu. 24 Mayıs’ta kendilerine yönelik tehditlere ilişkin ifade veren Serpil Dedeoğulları, şöyle dedi:

“22 Mayıs’ta sabah 08.00 sıralarında ikametimizin balkonunda bulunuyordum. Babam Yaşar Dedeoğulları ise bahçede bulunuyordu. Karşı komşumuz olan Lütfi Keleş’in ikametine bir gri renkli plakasını bilmediğim bir araç geldi.”

“Bu aracın içinde Ramazan Çalık, Ali Keleş ve Ahmet Keleş vardı. Aracı kullanan ismini bilmediğim şahıs araçtan indi, kapıyı açtı, babam Yaşar’a hitaben ‘Sizin…. Polisleri arayın gelsin… gelsinler, sizi bizim elimizden kurtarsınlar’ dedi. Ben bağırdım. Abim Barış, annem ve ablam çardaktaydı. Abim koşarak, geldi. Fakat şahıslar araçlarına binerek, hızlı bir şekilde yanımızdan ayrıldı. Bu esnada Lütfü Keleş’in evinden çıkan Şerife Çalık, Hatice Keleş, Merve Şen, Esma Keleş isimli şahıslar ile tanımadığım birkaç tane bayan şahıs çıktılar.”

“Bu bayanlar babama hitaben ‘…siz durun sizi ortadan kaldıracağız, bizim adamlar bir çıksın’ dediklerini duydum. Daha sonra bayanları arabaya bindirerek, kaçırdılar. Ben de polisi aradım. Olay sırasında babam ve ben herhangi bir küfür, tehdit içerikli söz kullanmadık. Araç sokaktan geçerken görüntüsünü aldım, bu görüntüyü kendi rızamla veriyorum. Şikayetçiyim.”

“HUSUMETİN SEBEBİ KÜRTLÜK MEVZUSU”

Dedeoğulları ailesinin Konya Savcılığı’nda verdikleri ifadede, Kürt oldukları için hedef alındıklarını söyledi. Yaşar Dedeoğulları, verdiği ifadede, “Benim Yahya Çalık isimli şahısla 10 yıldır husumet vardır. Husumetin sebebi bizim Kürt olmamız nedeniyledir, Kürtlük mevzusudur. Daha önce de biz bu nedenle mahkemelik olmuştuk. Husumetimizin sebebi kısaca budur…” dedi.

Serap Dedeoğulları, “Biz Kürt olduğumuz için bize saldırdıklarını düşünüyoruz. Daha önce de aynı mevzu nedeniyle babamın bu şahıslarla husumeti vardır… Biz Kürt olduğumuz için karşı taraf sürekli bizi mahallede istemiyordu. O hareketlere ve olay günü evimizi basmalarını ve bizi darp etmelerini buna bağlıyorum” ifadelerini kullandı.
BENZER HABERLER
GÜNDEM HABERLERİ