CHP'li vekilden 'kıtlık' uyarısı: Tarımı bitirdiniz artık bu ithalat sevdasından vazgeçin

Eklenme tarihi :
CHP'li vekilden 'kıtlık' uyarısı: Tarımı bitirdiniz artık bu ithalat sevdasından vazgeçin
CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, Toprak Mahsülleri Ofisi’nin (TMO) 325 bin tonluk mısır ithalatı kararına tepki gösterdi.

Barut Barut, “İthalat sevdalısı AKP iktidarı ve TMO, artık bu ithalat sevdasından vazgeçin. Böyle yapmakla ülke tarımı ve üreticiyi bitirdiniz. Bunun arkasında açlık ve kıtlık oluşur” dedi.

Çukurova’da buğday hasadı başlamasına karşın taban fiyatının henüz açıklanmadığını, buğdayın ardından mısır ithalatının yapılacağını anımsatan Ayhan Barut’un değerlendirmeleri şöyle:


TMO ARTIK İTHALAT YAPIYOR

“Bir zamanlar duvarlarında ‘Çiftçinin kara gün dostudur’ yazan bir Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO) vardı. Hakikaten de o dönem çiftçinin kara gün dostuydu ancak bu dönem TMO çiftçinin kara gün dostu olmaktan çıktı aynı zamanda yurtdışındaki üreticilerin de şubesi haline geldi.

Bölgemizde buğday hasadının başladığı bu günlerde TMO, buğdayın henüz taban fiyatını açıklamadı ve tonu 430 dolardan 480 bin ton buğday ithal etti. İthalat aşkı bitmeyen AKP iktidarı ve TMO, şimdi de 26 Mayıs’ta 325 bin ton mısır ithal edeceğini duyurdu” diye konuştu.

‘ÜRETİCİ HIZLA TARIMDAN UZAKLAŞIYOR’ 

Türkiye’de yıllık 6.5-7 milyon ton mısır üretildiğini, tüketiminde ise 8.5 milyon ton civarında olduğunu bildiren Barut, şunları kaydetti: “Aradaki farkı üretecek bilgi birikimi, çiftçiye, toprağa, suya ve iklime sahibiz ama maalesef aradaki farkı ithalat yoluyla gideriyoruz. Bu ithalat tarıma ve çiftçiye çok büyük darbe vuruyor. Çünkü üretici kazanamadığı için hızla tarımdan uzaklaşıyor. Mısırın yüzde 75’i hayvancılık sektöründe, hayvan yemi olarak kullanılmakta.”

 
BENZER HABERLER
GÜNDEM HABERLERİ