CHP'li Girgin: KKM'ye 40 milyar TL var, ama gece görüşlü helikoptere para yok

Eklenme tarihi :
CHP'li Girgin: KKM'ye 40 milyar TL var, ama gece görüşlü helikoptere para yok
CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Cumhurbaşkanlığı'nın sunduğu ek bütçe görüşmeleri sırasında Hazine ve Maliye Bakanı Nebati'ye doğru yürüyerek, Marmaris'te 3 gündür süren orman yangınının fotoğrafını gösterdi.

Girgin Nebati'ye "40 milyar lira Kur Korumalı Mevduat'a (KKM) aktarılıyor ama gece görüşlü helikopter için para ayırmıyorsunuz" diye tepki gösterdi. 

Bakan Nebati ise "Konuşacağız" yanıtını verdi. 


Süleyman Girgin komisyonda şöyle konuştu: 

"Karşımıza ek bütçe adı altında, 2022’nin 2. Bütçesi geldi. Milletimizi perişan etme pahasına, yandaşların, oligarkların arşa çıkmış borçlarını enflasyon canavarına yedirerek eritmeye çalışanlar, şimdi ilave harcama yapabilmek için bizden yetki istiyor. Baştan sorayım: “Harç bitti, yapı paydos” mu diyorsunuz Bakan bey?

“Bir uyuyun altı ay sonra uyanın Türkiye'de… Çok farklı noktalarda olacağız” demiştiniz. Bu sözleriniz üzerinden 6 ay geçti. Vatandaş uyandı siz de uyandınız mı sayın bakan? Sizin gözlerindeki ışıltı elbette artmıştır ama vatandaşın gözünün feri söndü. Uyuyup 6 ay sonra uyanınca, 2022 bütçesinin çökeceğini tahmin edememiştik

Sayın Bakan!

Bütçe, bir hükümetin ekonomik tercihlerini gösterir. Sizin tercihiniz halk değil; yandaş ve faiz lobileri. Ek bütçede faiz lobilerinin daha da ihya edilmesini unutmamışsınız. Bu yıl faiz ödemesi için alınan 240,4 milyar lira ödeneğe; 89,4 milyar lira ilave ediliyor. Bu bir rekor! “Hesapsız kasap, ne satır bırakır, ne masat” demişler, o hesap!

Sayın Bakan, sıkılmadan, “Kur Korumalı Mevduatın Hazineye tek kuruş maliyeti olmayacak” demiştiniz. Ama bütçe kanununda olmayan ödenek tertibinden, KKM için şu ana kadar 21 milyar lira ödeme yaptınız. Şimdi de KKM için ek bütçeye 40 milyar lira ödenek koymuşsunuz. Bu para ne demek biliyor musunuz? 2 bin 500 liradan 1 milyon 334 bin emeklinin bir yıllık emekli aylığı demek!"
BENZER HABERLER
GÜNDEM HABERLERİ