Başkentlerden büyükelçilerine destek: 'Kavala çağrısı’nın arkasındayız

Eklenme tarihi :
Başkentlerden büyükelçilerine destek: 'Kavala çağrısı’nın arkasındayız
AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Kavala çağrısı’ndan ötürü ‘istenmeyen adam’ ilan edilmesi yönünde talimat verdiği 10 Batılı büyükelçinin bağlı bulunduğu ülkeler, diplomatlarının arkasında durdu.

Almanya, ABD, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç ve Yeni Zelanda’nın Ankara büyükelçisi, 18 Ekim’de ortak bir açıklama yayınlayarak o gün itibariyle hapiste dördüncü yılını dolduran insan hakları aktivisti Osman Kavala’nın ‘serbest bırakılması’nı istemişti.

Hükümet ve AKP’den yükselen eleştirilerin ardından büyükelçiler, ertesi gün dışişlerine çağrılarak uyarılmış, AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da 21 Ekim’de, “Bunları ülkemizde ağırlamak gibi bir lüksümüz olamaz” demişti. Erdoğan dün de dışişleri bakanına söz konusu büyükelçilerin ‘istenmeyen adam’ ilan edilmesi için hemen gereğinin yapılması yönünde talimat verdiğini açıklamıştı.


Erdoğan’ın çıkışına yanıtlar gecikmedi. Tüm açıklamalarda henüz Ankara’dan bir bildirim alınmadığı vurgulandı.

Almanya: “Erdoğan’ın açıklamasını not ettik. Alman hükümeti, büyükelçilerin Osman Kavala’nın derhal serbest bırakılması için yaptığı çağrının arkasında. Pozisyonumuzda bir değişiklik yok.”

Norveç: “Büyükelçimiz sınır dışı edilmeyi hak edecek bir şey yapmadı. Türkiye’ye demokratik standartlara ve hukukun üstünlüğüne uyma çağrısında bulunmayı sürdüreceğiz.”

Danimarka: “İlkelerimiz ve ortak değerlerimiz konusunda hassas olmaya devam edeceğiz.”
BENZER HABERLER
GÜNDEM HABERLERİ