AYM’den, Erdoğan’ın kurduğu ‘Fiyat İstikrarı Komitesi’ni kaldırma kararı

Eklenme tarihi :
AYM’den, Erdoğan’ın kurduğu ‘Fiyat İstikrarı Komitesi’ni kaldırma kararı
Anayasa Mahkemesi (AYM), AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 29 Haziran 2021’deki kararıyla kurulan ‘Fiyat İstikrarı Komitesi’nin kaldırılmasına karar verdi.

Söz konusu komite, Merkez Bankası’na müdahaleyi öngördüğü için piyasada endişeler yaratmış; bugün yaşanan ekonomik krizin gerekçeleri arasında sayılmıştı.

AYM, ayrıca Sanayileşme İcra Komitesi hakkındaki cumhurbaşkanlığı kararnamesinin bir bendinin de kaldırılmasına hükmetti.


Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle ‘Ekonomi Koordinasyon Kurulu‘ ve ‘Fiyat İstikrarı Komitesi‘ kurulmasına ilişkin karar Resmi Gazete’de yayınlanmış, sık sık yönetici değişikliği yapılan ve güven problemi yaşayan Merkez Bankası’na müdahalenin daha da artacağı yönünde bir intiba oluşturmuştu.

Dönemin Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’sa fiyat istikrarını Merkez Bankası’nın sağlayacağını ve hiçbir şekilde müdahalenin olmayacağını savunmuştu.

CHP’li 135 milletvekilinin açtığı dava sonucu AYM bu gece Resmi Gazete’de yayımlanan kararıyla komiteyi kaldırma kararı aldı. 

AYM, Fiyat İstikrarı Komitesi’nin tümünün Anayasa’ya aykırı olduğuna kanaat getirdi. Karar, 15’e karşı dört oyla alındı. 

Fiyat İstikrarı Komitesi, 6’ncı toplantısını Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin başkanlığında 10 Ağustos’ta yapmıştı. AYM’nin iptal kararının ardından, yeni bir kanun çıkarılmazsa komite bir daha toplanamayacak.

 AYM, 13 Ekim 2020’de resmileşen Sanayileşme İcra Komitesi hakkındaki cumhurbaşkanlığı kararnamesinin bir bendinin de kaldırılmasına hükmetti. Kararın, “Ülke için kritik öneme sahip şirketlerin ortaklık yapılarında yurtiçi üretimin sürekliliğini ve ulusal güvenliği riske atabilecek değişikliğe ilişkin yapılacak işlemler konusunda karar almak” bendini Anayasa’ya aykırı bulan AYM, oy çokluğuyla iptaline karar verdi.
BENZER HABERLER
GÜNDEM HABERLERİ