Ankara Barosu’nda işkence raporu krizi

Eklenme tarihi :
Ankara Barosu’nda işkence raporu krizi
Ankara Barosu'nun Ankara Emniyeti'ndeki işkence iddialarını inceleyen İnsan Hakları Merkezi'nin hazırladığı raporu açıklamaması kriz yarattı. Merkez, raporun açıklanmaması durumunda istifaya hazırlanıyor.

Türkiye’de gözaltında işkence iddialarının ardı arkası kesilmiyor. Ankara Emniyeti’nde Gülen cemaatine mensup kişilerin gözaltında çıplak aramaya uğradığı iddiaları sonrası Ankara Barosu’na bağlı İnsan Hakları Merkezi’nin hazırladığı raporun açıklanmaması krize neden oldu.

İnsan Hakları Merkezi’nin Ankara Emniyeti’ne giderek yaptığı inceleme sonucu hazırladığı işkence raporu, Ankara Barosu tarafından açıklanmıyor. Bu durum işkence raporunun baro tarafından sansür edildiği tartışmalarına neden oldu.


DW Türkçe’nin haberine göre Baro’nun raporu açıklamamasında ısrar etmesi durumunda İnsan Hakları Merkezi’nin istifa edeceği belirtiliyor. Baro yönetimi, şu ana kadar raporu açıklamadı ve bunun yerine 26 Ocak’ta işkence iddialarıyla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunulacağına dair kısa bir açıklama yaptı.
 
‘İNSAN HAKLARI MERKEZİ İSTİFAYA HAZIRLANIYOR’

Ancak bu durum Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi yöneticisi avukatların tepkisini çekti. Avukatlar, raporun da kamuoyuna açıklanmasını istedi. Baro yönetimi, bu konuda geri adım atmayınca İnsan Hakları Merkezi yöneticileri istifa dilekçesi hazırladı. Baroda yaşanan kriz sürerken Başkan Kemal Koranel’in avukatları istifadan vazgeçirmek için Pazartesi günü son kez görüşeceği öğrenildi.

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Ankara Emniyeti’nde işkence iddialarını TBMM Başkanlığı’na taşımıştı. Gergerlioğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Ancak bu başvuruların hiçbirine yanıt verilmedi.

GERGERLİOĞLU’DAN ANKARA BAROSU’NA UYARI

Gergerlioğlu, Ahval’e yaptığı değerlendirmede Ankara Barosu’nu uyardı ve işkence raporunu açıklamaya çağırdı.

HDP’li vekil, “Ankara Barosu İnsan Hakları Merkezi, Ankara Emniyeti’ne giderek bir inceleme yaptı, rapor hazırladı fakat elde kalan son kurumun hazırladığı rapor açıklanmıyor. 48 saati aşkın bir süredir bir kriz yaşanıyor. En saygın kurumlardan biri olan baro başkanlığı bu raporu açıklamaktan imtina ediyor, sağını solunu değiştiriyor, insan hakları merkezi bunu kabul etmiyor. Burada Gülen grubuna yönelik bir operasyon var. Acaba ‘bana Gülenci mi derler?’ kaygısı mı var, bilemiyorum. Ama biz insan hakları savunucuları ‘mazluma kimliği sorulmaz’ anlayışıyla hareket ediyoruz.  Ankara Barosu neden bu raporu açıklamadığını açıklasın” dedi.

Sosyal medya hesabından da Gergerlioğlu, “Çıplak arama yapılmak istenmiş, elbiseleri parçalanmış, darp edilmiş cezaevinde adam tüm belge, bilgilerle savcılığa gitmiş, savcılık takipsizlik vermiş. Ankara Barosu bu işler böyle oluyor maalesef. Raporu açıklayacaksın raporu. Suç duyurularının akıbeti apaçık ortada” ifadelerini kullandı.
 
 
BENZER HABERLER
GÜNDEM HABERLERİ