AİHM’den, AYM’nin ‘dayanaktan yoksun’ dediği çıplak arama için hak ihlali kararı

Eklenme tarihi :
AİHM’den, AYM’nin ‘dayanaktan yoksun’ dediği çıplak arama için hak ihlali kararı
AİHM, Gezi eylemlerinde tutuklanan öğrenci Elif Kaya’nın cezaevinde çıplak aramaya maruz kalmasını ve aramaya direndiği için disiplin cezası verilmesini hak ihlali saydı. AYM’nin başvurusunu reddettiği Elif Kaya’ya 12 bin 500 Euro tazminat ödenecek.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden (AİHM) önemli bir “çıplak arama” kararı çıktı. Gezi eylemleri sırasında tutuklanarak Şakran Cezaevi’ne gönderilen öğrenci Elif Kaya’nın çıplak arama uğraması ve buna direndiği için de disiplin cezası verilmesini hak ihlali kabul ederek tazminata hükmetti.

Anayasa Mahkemesi’nin “kamera kaydı yok” diye bireysel başvurusunu reddettiği Elif Kaya’ya devlet 12 bin 500 Euro tazminat ödeyecek.


Elif Kaya, bu durumun Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) “işkence, insanlık dışı veya onur kırıcı muamele yasağı”na aykırı olduğunu belirterek AİHM’e başvurmuştu. Kaya, çıplak aramaya direndiği için de 1 aylık görüş yasağına maruz kalmıştı. Kaya, başvurusunda bu durumun “özel hayatın korunması” ilkesine aykırı olduğu vurgulamıştı.

NE OLMUŞTU?

Elif Kaya, cezaevine girişi sırasında 9 gardiyan tarafından bir odada çıplak aramaya zorlandı. Cezaevinin güvenlik kamerasına yansıyan görüntülerde elleri arkadan bağlı olan Kaya’nın gardiyanlar tarafından bir odaya götürüldüğü ve daha sonra Kaya’nın odadan elinde iç çamaşırı ile çıktığı kaydedildi. Avukatı aracılığıyla cezaevi yönetimi ve gardiyanlardan şikayetçi olan Kaya bu süreçte, aramaya direndiği gerekçesiyle de 1 ay görüş yasağı aldı. 

AYM KAMERA GÖRÜNTÜLERİNİ YOK SAYDI

Çıplak arama ve görüş yasağı hakkında yargıya yaptığı başvurulardan sonuç alamayan Kaya, güvenlik kamerası görüntüleriyle Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurdu. Görüntüleri izleyen AYM, “şiddet ve çıplak arama olduğu iddialarına” yönelik şüpheden uzak delil bulunmadığını belirterek başvuruyu reddetmişti.
 
“‘ÇIPLAK ARAMA YOKTUR’ DİYENLERE”

Kararı duyuran avukat Benan Molu, “‘Çıplak arama yoktur’ diyenlere: İHAM, Gezi eylemlerinde tutuklanan öğrenci Elif Kaya’nın cezaevinde çıplak aramaya maruz bırakılmasını ve aramaya direndiği için disiplin cezası verilmesini, 3. ve 8. maddeye aykırı buldu. AYM, dayanaktan yoksun bulmuştu” ifadelerini kullandı.
BENZER HABERLER
GÜNDEM HABERLERİ