Bir yılda yüzde 100 zamlandı: Bebek bezinde ‘elyaf dolgu’ ve ‘kumaş’ dönemi

Eklenme tarihi :
Bir yılda yüzde 100 zamlandı: Bebek bezinde ‘elyaf dolgu’ ve ‘kumaş’ dönemi
Bir yılda yüzde 100 zamlanması aileleri zor durumda bıraktı; kullan-at bezler yerine kumaş bezler kullanılmaya başlandı. Benzer şekilde elyaf dolgulu taklit bebek bezleri de satılırken, bazı anneler de naylon bezler kullanmaya başladı.

Türkiye’de yoksulluğun boyutları her geçen gün artıyor. Bir yılda yüzde 100’ü aşan zamlar sonrası vatandaşlar kullan-at bebek bezlerini kullanamaz hale geldi. Onun yerine kumaş bezler kullanılmaya başlandı.

Mart ayında KDV’nin yüzde 18’den 8’e düşürülmesi kararından sadece bir ay sonra tekrar eski fiyat düzeyine çıkıldığını anımsatan CHP Milletvekili Gamze Taşcıer, “Gerçekleştirdiğimiz ev ziyaretlerinde ailelerin bebeklerine bez yerine eski usul kumaş bağladıklarına tanık oluyoruz. Erdoğan ve partisi, ‘Şöyle büyüyoruz, böyle kalkınıyoruz’ masalları anlatırken vatandaş bebek bakımında 1970’lere dönüyor” dedi.


‘KDV YÜZDE 1’E DÜŞMELİ AMA YETMEZ’

Bebek bezine “lüks” muamelesi yapan iktidardan yeniden KDV indirimi talep eden CHP’li Taşcıer, şunları söyledi: “Bebek bezlerinde KDV oranı yüzde 1’e indirilmeli ancak artık bu da yetmez. KDV indirimi de çare olamıyor çünkü Erdoğan ve partisi iktidarda kaldığı sürece enflasyon da artmaya, hayat pahalılığı çekilmez hale gelmeye, Türk lirası değer kaybetmeye ve alım gücü düşmeye devam edecek. Bu iktidar değişmediği sürece hayat günden güne daha da zorlaşacak.”

PAZARLARDA ELYAF DOLGULU BEZLER SATILIYOR

CHP Yoksulluk Dayanışma Ağı Her Foggo da kullan-at bezlerin fiyatları nedeniyle kullanılamadığını belirterek, kumaş bezlerin fotoğraflarını sosyal medya hesabından paylaştı. Foggo, annelerin bebek bezine erişmekte zorluk yaşadığına dikkati çekerek pazarda satılan elyaf dolgulu ucuz bezleri aldığını açıkladı.
 
Hacer Foggo, ücretsiz bebek bezinin her bebeğin hakkı olduğuna dikkat çekerek, “Diyarbakır’da bebeklerine pahalı olduğu için pazarda taklit bebek bezlerini kilosu 50 TL’ye satın alıyorlar anneler. Elyaf dolgulu, naylon bezler bebeklerde ciddi oranda alerjiye neden oluyor. Sağlıklı #ÜcretsizBebekBezi #ÜcretsizMama her bebeğin hakkı” dedi.
BENZER HABERLER
EKONOMİ HABERLERİ