Asgari ücret 300 doların bile altına indi, maaşlar tükendi

Eklenme tarihi :
Asgari ücret 300 doların bile altına indi, maaşlar tükendi
AKP rejiminin yanlış para ve maliye politikası asgari ücretlinin maaşının da erimesine neden oldu. TL’nin değeri azaldıkça, maaşlı çalışanların alım gücü de azaldı.


Türk lirası yıl başından bu yana dolar karşısında yaklaşık yüzde 23 değer kaybetti. Asgari ücret dün itibariyle 300 doların bile altına düştü.

Merkez Bankası’nın son faiz indirim kararı sonrası dolar kuru 9,47 TL’yi aştı. 2 bin 825 TL’lik asgari ücret yıl başında 383 dolara denk geliyordu. Bugünkü kur artışıyla birlikte 298 dolara geriledi. Yıl sonuna kadar muhtemelen 280 doların bile altına düşecek. Asgari ücretlinin alım gücü yıl başından bu yana aylık 85 dolar, bugünkü kurla 804 TL azaldı.


ASGARİ ÜCRETE EN AZ 1.000 TL ZAM YAPILMALI

Asgari Ücret Tespit Komisyonu her yıl aralık ayında toplanıyor. Geçen yıl 4. görüşmenin ardından karar açıklanmıştı. Resmi enflasyon dikkate alınırsa zam oranının yüzde 20 civarında olması muhtemel. Bu da asgari ücretin 3 bin 400 lira civarına çıkartılması anlamına geliyor.

Ancak halkın hissettiği enflasyon oranı yüzde 50’ye yakın. Bağımsız Enflasyon Araştırma Grubu’nun verilerine göre ise yıllık enflasyon yüzde 44,7!

Yıl sonunda dolar kurunun 10 liranın üzerinde olacağı tahmin ediliyor. Politika faizinde bir indirim daha yapılırsa 11 TL’yi bile görebileceği belirtiliyor. Dolayısıyla asgari ücretlinin daha refah bir seviyeye çıkması için değil, 2021 yılı başındaki alım gücüne kavuşabilmesi için maaşına 1.000 liradan fazla zam yapılması gerekiyor.
BENZER HABERLER
EKONOMİ HABERLERİ