Araştırma: Türkiye gelir eşitsizliğinde dibe vurdu, Arjantin ve Afrika ülkeleriyle yarışıyor

Eklenme tarihi :
Araştırma: Türkiye gelir eşitsizliğinde dibe vurdu, Arjantin ve Afrika ülkeleriyle yarışıyor
Londra Merkezli World Economics'in yaptığı çalışmaya göre Türkiye'nin gelir eşitsizliğinde aldığı not; 100 üzerinden 33.5. Bu notu alan 2 ülke daha var: Papua Yeni Gine ve Dominik.

Türkiye gelir eşitsizliğinin en derinleştiği ülkelerden biri olarak öne çıkıyor. Dünya eşitsizlik liginde Türkiye bırakın Avrupa’yı, Ortadoğu’da bile dibe savrulmuş durumda.

Gelir dağılımı hızla bozulan Türkiye, eşitsizlikte dünya sıralamasında dibe vurdu. Londra Merkezli World Economics'in yaptığı çalışmaya göre Türkiye'nin gelir eşitsizliğinde aldığı not; 100 üzerinden 33.5. Bu notu alan 2 ülke daha var: Papua Yeni Gine ve Dominik Cumhuriyeti.


Sözcü’den Özlem Ermiş Beyhan’ın haberine göre Slovenya'nın 61, Finlandiya'nın 56.1 notu aldığı sıralamada Türkiye, sadece gelişmiş ülkelerin değil Bolivya, Fas, Senegal, Gabon gibi ülkelerin de gerisinde. Eşitsizlik ligi incelendiğinde görünen o ki Türkiye'nin gelir eşitsizliğinde tek rakibi Arjantin ve Afrika ülkeleri.

World Economics, global yatırımcılara yön göstermek için ülkelerin detaylı ekonomik verilerini işleyen bir araştırma şirketi. Hazırladığı ve düzenli güncellenen gelir eşitsizliği sıralamasında Gini endeksi baz alınarak en yeni verilerle sıralama oluşturuluyor.

ORTADOĞU'NUN DA DİBİ

Türkiye'nin gelir eşitsizliği konusunda daha iyi olduğu Ortadoğu ülkesi bile sadece bir tane; Suudi Arabistan. BAE, Yemen, Katar, İsrail, Ürdün ve Lübnan Türkiye'den daha iyi nota sahip.
BENZER HABERLER
EKONOMİ HABERLERİ