Almanya seçime gidiyor: Başbakan adayları görücüye çıkıyor

Eklenme tarihi :
Almanya seçime gidiyor: Başbakan adayları görücüye çıkıyor
AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bir türlü yanaşmadığı ‘liderlerin canlı yayında tartışma programı’ Almanya’da yapıldı.


Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partilerinin başbakan adayı Armin Laschet, Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) başbakan adayı Olaf Scholz ile Yeşiller Partisi’nin başbakan adayı Annalena Baerbock, Alman televizyon kanalında soruları cevapladı.

 Üç siyasetçi de , Almanya devlet televizyon kanalları ARD ve ZDF’nin ortak yayınında, Maybrit Illner ile Oliver Köhr’ün moderatörlüğünde, mevcut gelişmeler ve gelecekteki hedeflerine değerlendirmeler yaparken zaman zaman tartışma çıktı. Adaylar, 2005 yılından bu yana Almanya’yı yöneten Angela Merkel sonrası yapacaklarını Almanya’daki seçmenlere anlattı.


“AŞI SAĞ AFD İLE İTTİFAK YAPMAYACAĞIZ”

Seçimlerden sonra başbakan adaylarının hangi partilerle koalisyon yapacağına ilişkin konu başlığıyla başlayan yayında Laschet, Sol Parti ve Almanya için Alternatif (AfD) Partisi ile kesinlikle koalisyon görüşmeleri yapmayacağını söyledi.

Yeşillerin adayı Baerbock ise tüm demokrat partilerle koalisyon görüşmeleri yapacaklarını, dış politikada ve iç güvenlik gibi konularında Sol Parti ile ihtilaflarının bulunduğunu anlattı.

Scholz da Almanya’yı yönetmek isteyenlerin güçlü bir Avrupa Birliğinden yana olması gerektiğinin altını çizdi.

LASCHET İLE SCHOLZ ARASINDA TARTIŞMA

Osnabrück Savcılığı tarafından kara para aklanması iddialarının ardından başlatılan soruşturma kapsamında bir hafta önce Maliye Bakanlığında yapılan aramalar da programda gündeme geldi. Polis operasyonunun seçimlerde partisinin başarısı için tehlikeli olup olmayacağı sorusuna ilişkin de Scholz, bu aramaların Köln’deki Mali İstihbarat Dairesindeki (FIU) iki çalışının doğru dürüst çalışmadığından dolayı yapıldığını ve bakanlıkla ilgisinin olmadığını savundu.

Laschet ise, FIU’nun bağlı olduğu Maliye Bakanlığında savcılığın arama yapmasına karşın Scholz’un bu şekilde olumlu konuşmasının bir mucize olduğunu belirterek, “Benim maliye bakanım sizin gibi çalışsa büyük bir sorunumuz olurdu.” ifadesini kullandı.

Bunun üzerine Scholz, rakibi Laschet’i olayları çarpıtmakla suçlayarak, Maliye Bakanlığına yönelik bir araştırmanın yapılmadığını, FIU’ya karşı yapılan araştırma konusunda savcılığın bilgiler istediğini ileri sürdü.

AŞIRI SAĞ VE IRKÇILIKLA MÜCADELE

CDU/CSU’nun başbakan adayı Laschet, aşırı sağa karşı sınırlar çizdiğine dikkati çekerek, “Demokrasi için en büyük tehdit aşırı sağdan geliyor.” dedi. Laschet, aşırı sağcılık ve ırkçılarla mücadele ettiğini belirterek, bunların parlamentoya ait olmadıklarını dile getirdi.

Yeşiller Partili Baerbock da başbakanlığındaki önceliğinin ırkçılıkla mücadele olacağını vurguladı.

ALMANYA’DA DİJİTALLEŞME BAKANLIĞI KURULACAK

Üç aday da dijitalleşmenin yeni hükümetin acil ele alması gereken konu olduğunu anlattı. Laschet, başbakanlığında bir dijitalleşme bakanlığı kurulacağını kaydederek, bugüne kadar bu alanda çok şey yapıldığını ancak bunun yetersiz olduğunu söyledi.

ARTAN KİRA ÜCRETLERİ

Scholz ve Baerbock, kira ücretlerinin artırılmasını engellemek için bir limitin koyulmasını isterken, Armin Laschet, kira ücretlerinin çok fazla artmaması için belirli düzenlemelere sahip olduklarını aktardı. Laschet, bir limitin koyulması yerine daha fazla binanın yapılması gerektiğini ifade ederek, bunun için de şirketlerin konut yapma konusunda teşvik edilmesini ve bürokrasinin azaltılmasını istedi.

ZDF’NİN TELEFON ANKETİNE GÖRE BİRİNCİ SCHOLZ

ZDF, açık oturumun ardından Wahlen araştırma şirketinin 753 kişi ile telefonda hızlı bir şekilde yaptığı anketin sonuçlarını yayımladı.

Buna göre, ankete katılanların yüzde 32’si, SPD’nin başbakan adayı Olaf Scholz’u başarılı gördü. Baerbock yüzde 26 ile ikinci, Laschet de yüzde 20 ile üçüncü oldu.
BENZER HABERLER
DÜNYA HABERLERİ